W zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich znajduje się wiele portretów ukazujących słynnych medyków. Dzisiaj przybliżymy Państwu sylwetki dwóch z nich działających we Wrocławiu oraz w Jeleniej Górze.

Bartholomäus Strahowsky, Portret Christiana Kundmana, 1737, miedzioryt
Johann Christian Kundman urodził się w 1684 r. we Wrocławiu. Jego ojcem był porucznik Johann Samuel Kundmann, matką zaś Fryderyka Regina Notherin. W latach 1695-1705 uczył się w Gimnazjum św. Marii Magdaleny, następnie studiował medycynę w Viadrinie we Frankfurcie nad Odrą oraz na uniwersytecie w Halle. Po obronie dysertacji De regimine w 1708 r. otrzymał stopień doktora medycyny i powrócił do Wrocławia. W 1727 r. został członkiem Leopoldyńsko-Karolińskiej Akademii, zapisany pod pseudonimem Epimenides. Wśród jego wielu dzieł dotyczących min. stadium umieralności w Niemczech czy ludzkiego umysłu, znajduje się również szczegółowy opis przebiegu i skutków powodzi we Wrocławiu z 1736 r. Die Heimsuchungen Gottes in Zorn und Gnade Uber das Herzogthum Schlesien in Müntzen. Johann Christian Kundman był także kolekcjonerem monet, dzieł sztuki oraz osobliwości z dziedziny przyrody. W 1751 r. zmarł po przewlekłej chorobie. Jego zbiory przyrodnicze, numizmatyczne oraz biblioteczne zakupiła ówczesna Biblioteka Miejska we Wrocławiu.

Johann Martin Bernigeroth wg Daniela Treschnacka, Portret Adama Christiana Thebesiusa, 1732, miedzioryt
W 1686 r. na świat przyszedł Adam Christian Thebesjusz. Urodził się w rodzinie pastora Adama Ludwiga Thebesjusza oraz Evy Rosiny z d. Hertel mieszkających wówczas we wsi Sądowel (niedaleko Wołowa). Po ukończeniu Gimnazjum św. Elżbiety we Wrocławiu rozpoczął w 1704 r. studia medyczne w Lipsku, następnie z powodu najazdu Karola XII na Saksonię przeniósł się na uniwersytet w Halle, by jednak po roku wyjechać do Holandii. Studia medyczne ukończył na uniwersytecie w Lejdzie, broniąc rozprawy doktorskiej o krążeniu krwi w sercu (De circulo sanguinis in corde). W 1708 r. powrócił na Śląsk, zmusiła go do tego śmierć ojca i konieczność uporządkowania spraw majątkowych. Osiadł na stałe w Jeleniej Górze. Poślubił w 1711 r. córkę jeleniogórskiego kupca Johanna Gottfrieda Glafeya – Johannę Regine (1693–1718). Jego małżonka zmarła jednak siedem lat po ślubie, a Adam Christian Thebesjusz nigdy więcej już się nie ożenił. W 1713 r. pod pseudonimem Euryphom został członkiem zwyczajnym Leopoldyńsko-Karolińskiej Akademii. Zmarł w wieku 46 lat na powikłania zespołu sercowo-płucnego powstałe na skutek postępującej astmy. Jego praktykę lekarską w Jeleniej Górze kontynuował syn – Johann Ehrenfried Thebesjusz (1717–1758).