„Dwa spojrzenia na akcję Wisła” – dyskusja z udziałem ekspertów: prof. Grzegorza Hryciuka, prof. Grzegorza Motyki oraz prof. Jana Pisulińskiego w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, 22.02.2023, godz. 17.00
Od 28 kwietnia do końca lipca 1947 r. miała miejsce operacja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski. W ciągu trzech miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo wywieziono ponad 140 tys. Ukraińców. Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa, a ich ocena nadal wzbudza dyskusje.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie „Dwa spojrzenia na akcję Wisła” z udziałem ekspertów w dziedzinie historii najnowszej i Kresów Wschodnich:
- Grzegorza Hryciuka – historyka, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmującego się narodowościami Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w., historią Rosji i ZSRR oraz stosunkami polsko-radzieckimi i polsko-rosyjskimi, autora książki Przemiany narodowościowe i ludnościowe w Galicji Wschodniej i na Wołyniu w latach 1931–1948 (2005),
- Grzegorza Motyki – historyka, profesora w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim, autora mającej właśnie swoją premierę publikacji Akcja „Wisła” ’47. Komunistyczna czystka etniczna,
- Jana Pisulińskiego – historyka specjalizującego się w historii powszechnej po 1918 roku; nauczyciela akademickiego związanego z Uniwersytetem Rzeszowskim, autora publikacji Akcja specjalna „Wisła” (2017), której drugie wydanie ukazało się w 2022 r.
Dyskusję będzie moderował redaktor Mirosław Maciorowski.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia najnowszej książki prof. Grzegorza Motyki Akcja „Wisła” ’47. Komunistyczna czystka etniczna na stoisku Wydawnictwa Literackiego, a także drugiego, uzupełnionego wydania książki Akcja specjalna „Wisła” prof. Jana Pisulińskiego – na stoisku Wydawnictwa Libra.
————-
Dyskusja „Dwa spojrzenia na Akcję Wisła”
22.02.2023 r., godz. 17.00,
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Refektarz
ul. Szewska 37, Wrocław
Organizatorzy wydarzenia: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo Literackie
————–
Nowość wydawnicza: Akcja „Wisła” ’47. Komunistyczna czystka etniczna prof. Grzegorza Motyki [Wydawnictwo Literackie]
O książce
Szczere i uczciwe rozliczenie bolesnej karty w historii polsko-ukraińskiej.
To książka napisana bez stereotypów i uprzedzeń, bez wybielania żadnej stron, ale i bez szukania „złotego środka” tam, gdzie go nie ma.
Akcja przesiedleńcza oznaczona kryptonimem „Wisła” była pokłosiem konfliktu polsko-ukraińskiego. Ale okazała się przede wszystkim tragedią nie polityków i zbrojnych bojówek, a zwykłych ludzi – polskich obywateli. W jej wyniku wysiedlono ponad 140 tysięcy osób. Decyzja partyjnych dygnitarzy na zawsze zmieniła zarówno życie przesiedlonych, jak i kolejnych setek tysięcy ich potomków. W bezprecedensowy sposób wyludniono południowo-wschodnie połacie kraju, a opustoszałe wsie Beskidu Niskiego i Bieszczadów do dziś są świadectwem tego dramatu.
Akcja „Wisła” ’47 jest również historią początków totalitarnego ustroju w Polsce. Znakomicie pokazuje mechanizmy jego działania, bezwzględność aparatu siłowego i propagandowe zakłamanie. A nade wszystko jest to książka o ludzkiej krzywdzie. Akcja „Wisła” nie była epizodem, była największą operacją tego typu w dziejach PRL-u. Bez tej historii nie da się zrozumieć relacji polsko-ukraińskich.
Więcej: https://bit.ly/40JpXHK