Klasy I-III

P.Tyszkiewicz, Kosmologia Wrocławska, akwaforta 2008

Tematy proponowane młodszym uczestnikom ukazują Ossolineum jako skarbiec pełen cennych i pięknych przedmiotów. Działania edukacyjne zachęcają do zaprzyjaźnienia się z książką i dziełami sztuki, rozbudzają ciekawość świata, a przede wszystkim uruchamiają wyobraźnię.


Ciekawostki ossolińskie

Tematem zajęć jest prezentacja niezwykle zróżnicowanych zbiorów ossolińskich, zawierających niesamowite obiekty. Różnorodność pokazywanych artefaktów pozwoli rozbudzić u dzieci ciekawość otaczającego je świata i chęć zdobywania wiedzy. W czasie spotkania uczniowie poznają wybrane przykłady obiektów ze zbiorów Ossolineum, m.in. nietypowe książki — w kształcie harmonijki lub zwoju, oprawione w kamienne bądź materiałowe okładki czy miniaturowe portrety mieszczące się w pierścionku.

 

Smoki, centaury, jednorożce i inni mieszkańcy najstarszych ksiąg
W czasie zajęć uczniom przedstawione zostaną średniowieczne manuskrypty zawierające bestiaria, czyli najróżniejsze zwierzęta, zarówno rzeczywiste, jak i wyimaginowane. Uczestnicy, odkrywając fantastyczne krainy, które powstawały na marginesach i w inicjałach najstarszych ksiąg, dowiedzą się, jak ludzie średniowiecza wyobrażali sobie faunę oraz jaki mieli do niej stosunek. Dzieci będą mogły również porównać swoją wiedzę i wyobrażenia na temat zwierząt fantastycznych i pochodzących z dalekich krajów.

 

Wrocław — miasto fantastyczne
W czasie zajęć uczniowie, oglądając grafiki współczesnych artystów wrocławskich, będą mogli spojrzeć na Wrocław oczami twórców, którzy w swoich rycinach ukazują miasto jako miejsce fantastyczne, niecodzienne — przedstawiają kamienice jak z bajki, strzelistą katedrę, niebosiężną wieżę kościoła św. Elżbiety, ratusz ze starym zegarem, czy Bramę Kluskową wprost z legendy. Uczestnicy sprawdzą, co naprawdę wiedzą o swoim mieście i czy rozpoznają zabytki małej ojczyzny.

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji