Klasy I-III

P.Tyszkiewicz, Kosmologia Wrocławska, akwaforta 2008

Tematy proponowane młodszym uczestnikom ukazują Ossolineum jako skarbiec pełen cennych i pięknych przedmiotów. Działania edukacyjne zachęcają do zaprzyjaźnienia się z książką i dziełami sztuki, rozbudzają ciekawość świata, a przede wszystkim uruchamiają wyobraźnię.


Ciekawostki ossolińskie
Czy wiesz, że Ossolineum to nie tylko biblioteka, ale i muzeum?
W czasie zajęć uczniowie będą mieli możliwość zetknięcia się z niezwykłymi przedmiotami, co wpływa na rozwój wrażliwości estetycznej. Poznają nietypowe książki — w kształcie harmonijki lub zwoju; oprawione w kamienne bądź materiałowe okładki; tak małe, że mieszczą się w dłoni, i tak wielkie, że stół dla nich okazuje się za mały. Zobaczą miniaturowe portrety, mieszczące się w pierścionku lub malowane na skorupce orzecha. Różnorodność prezentowanych artefaktów pozwoli rozbudzić u dzieci ciekawość otaczającego je świata i kształtować ich pozytywny stosunek do nauki.

 

Smoki, centaury, jednorożce i inni mieszkańcy najstarszych ksiąg
Czy wiesz, jakie legendarne stwory zamieszkują stare księgi?
W starych manuskryptach znaleźć można nie tylko łacińskie modlitwy i pieśni, ale również całe średniowieczne bestiaria, czyli opisy najróżniejszych zwierząt, zarówno tych rzeczywistych, jak i wyimaginowanych. Uczniowie odkryją fantastyczne krainy, które powstawały na marginesach i w inicjałach najstarszych ksiąg.

 

Na łące z panią Elizą
Czy dostrzegasz wokół siebie przyrodę? Czy wiesz, co to jest zielnik?
Znaną polską literatkę, Elizę Orzeszkową, oprócz pisania książek fascynowały również rośliny. Zbierała je, suszyła i tworzyła zielniki. Uczniowie będą mogli obejrzeć jeden z nich. W pięknych, kolorowych kompozycjach, rozpoznawać będą różnorodne kwiaty i zioła, znane im z ich własnego otoczenia, ale również zobaczą rośliny spotykane nad Niemnem.

 

Wrocław — miasto fantastyczne
Czy przyglądałeś się kiedyś dokładnie zabytkom Wrocławia?
Współcześni artyści wrocławscy w swoich grafikach ukazują miasto jako miejsce fantastyczne, niecodzienne — kamienice jak z bajki, strzelistą katedrę, niebosiężną wieżę kościoła św. Elżbiety, ratusz ze starym zegarem, czy Bramę Kluskową wprost z legendy.  W czasie zajęć uczniowie będą mogli sprawdzić, co naprawdę wiedzą o swoim mieście i czy rozpoznają zabytki swojej małej ojczyzny.

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji