Rodzinna Pracownia Ilustracji

Biblia, cum additione Menardi monachi, Nürnberg, Anton Koberger, 14 IV 1480, fot. Roland Okoń

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane.

Na comiesięcznych niedzielnych warsztatach z cyklu Rodzinna Pracownia Ilustracji będziemy odkrywać książkowe skarby z bibliotecznych magazynów oraz zainspirowani nimi – próbować swych sił w przeróżnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje baśni, wierszy, legend i opowieści.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat.

Prowadzenie: Aldona Mikucka (Dział Edukacji ZNiO)

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy poprzez formularz elektroniczny (poniżej).

Czas trwania: 90 minut

 

 

10 marca 2019, godz. 12.00
O Janku, co psom szył buty
Spotkanie poświęcone bajce niezwykłej, bo początkowo ukrywającej się w Kordianie, książce napisanej dla dorosłych. Zapewne Juliusz Słowacki, umieszczając w swoim dramacie romantycznym bajkę, którą tytułowemu bohaterowi opowiada stary sługa, nie przypuszczał, że będzie kiedyś drukowana i ilustrowana jako samodzielna książka dla dzieci. Poznajmy więc losy niepokornego Janka i obejrzyjmy, jak wyobrażali go sobie polscy ilustratorzy. Potem narysujmy go według własnego pomysłu.
Miejsce spotkania: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy od 20 lutego poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ossolineum.pl

 

14 kwietnia 2019, godz. 12.00
Jak różne oblicza miewają krasnoludki!
Któż nie zna Koszałka Opałka! To od jego reporterskiego zadania rozpoczyna się najsłynniejsza polska opowieść o krasnoludkach, czyli książka Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi. Ponieważ ukazała się ona ponad sto lat temu i bardzo spodobała dzieciom, ilustrowało ją potem kilka pokoleń ilustratorów. Wielokrotnie został więc sportretowany jeden z jej głównych bohaterów krasnal Koszałek Opałek. Podczas warsztatów przyjrzymy się jego przeróżnym wizerunkom i zainspirowani nimi, spróbujemy stworzyć własną wizję tego słynnego krasnala-skryby.
Miejsce spotkania: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy od 20 marca poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ossolineum.pl

 

12 maja 2019, godz. 12.00
Hejże kozły, nurki, zwroty, figle, psoty – o bajkach Aleksandra Fredry
Co wspólnego z Ossolineum mają Paweł i Gaweł czy kąpiąca się małpa? Obydwa wierszyki autorstwa Aleksandra Fredry znajdują się w ossolińskich zbiorach nie tylko jako bajki wydrukowane, ale także jako rękopisy (napisane własnoręcznie przez poetę!). W czasie spotkania będziemy więc mogli przekonać się na własne oczy, czy ich autor miał ładne pismo, a także w jak różny sposób można zilustrować ten sam krótki wierszyk. Sami również będziemy mogli spróbować swych sił w ilustratorskim fachu.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy od 23 kwietnia poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ossolineum.pl

 

 

ARCHIWUM

14 października 2018, godz. 12.00
Rękopisy ze Smoczej Jamy
Kodeksy? Bordiury? Inicjały? Cóż to takiego? Na pierwszym spotkaniu Rodzinnej Pracowni Ilustracji dowiecie się, jak wyglądają najstarsze książki w zbiorach Ossolineum i przekonacie się, jak bardzo są kolorowe mimo upływu stuleci. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie, skąd się w nich wzięły stada barwnych ptaków, krzaki leśnych poziomek, motyle, a także centaury, lwy i smoki. Sami też, niczym średniowieczni iluminatorzy, spróbujecie swych sił w zilustrowaniu jednej z najstarszych polskich i… smoczych opowieści.
Miejsce: Sala konferencyjna Ossolineum, pl. Biskupa Nankiera 17

 

11 listopada 2018, godz. 12.00
Polskie legendy w drewnie wycięte
Mało kto wie, że w bardzo starych księgach dotyczących historii Polski można odnaleźć także najstarsze wersje legend popularnych do dziś. Z kolei na zamieszczonych w nich ilustracjach, wykonanych techniką drzeworytu, można ujrzeć myszy atakujące złego księcia Popiela, urodziwą Wandę oraz wawelskiego Smoka. Na warsztatach nie tylko przypomnimy sobie te prastare legendy, ale również samodzielnie wykonamy graficzne odbitki z wybranymi bohaterami dawnych opowieści.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

 

9 grudnia 2018, godz. 12.00
Leśna opowieść choinki
A co by było, gdyby świąteczna choinka potrafiła mówić? O czym by opowiedziała? Mniej więcej sto lat temu zastanawiała się nad tym Maria Konopnicka i swoją odpowiedź na te pytania zapisała w wierszu Choinka, który niezwykle oryginalnie zilustrowała Maria Dziewulska. Po dokładnym obejrzeniu tej oraz jeszcze innych bożonarodzeniowych książeczek z początku XX wieku wykonamy kartki świąteczne inspirowane ilustracjami sprzed niemal stu lat.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

 

13 stycznia 2019, godz. 12.00
Baśniowe światy pana Szancera
Czy da się w ciągu jednego życia zilustrować ponad dwieście książek? Jeśli jest się Janem Marcinem Szancerem taka rzecz jest możliwa! Królowa Śniegu, Pinokio, krasnoludki, kotki, myszki i smoki. Kto chociaż raz przeczytał bajkę zilustrowaną przez Szancera, już zawsze rozpozna jego charakterystyczną kreskę. W ossolińskich magazynach na pewno odnajdzie się całkiem spora liczba książek z jego niesamowitymi ilustracjami, a naszym zadaniem będzie obejrzenie ich z zachwytem oraz wypróbowanie techniki malarskiej, którą stosował pan Szancer, tworząc swoje baśniowe światy.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

 

10 lutego 2019, godz. 12.00
Fatalne skutki przejedzenia, czyli o Panu Kotku z wiersza Stanisława Jachowicza
Stanisław Jachowicz był jednym z pierwszych polskich bajkopisarzy. Najstarsza książeczka z jego wierszami dla dzieci, jaką można znaleźć w zbiorach Ossolineum, ma już 190 lat! Większość jego bajek z biegiem lat odeszła w zupełne zapomnienie, ale zdecydowanie nie należy do nich Chory Kotek. Doczekał się licznych wydań, a niemal wszystkie były ilustrowane. Obejrzymy je, porównamy, będziemy się razem dziwić i śmiać, żeby w końcu namalować, narysować lub wykleić własnego Pana Kotka.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37
Zapisy wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy:

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Agnieszka Topolska