Rodzinna Pracownia Ilustracji

Biblia, cum additione Menardi monachi, Nürnberg, Anton Koberger, 14 IV 1480, fot. Roland Okoń

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane.

Na comiesięcznych niedzielnych warsztatach z cyklu Rodzinna Pracownia Ilustracji będziemy odkrywać książkowe skarby z bibliotecznych magazynów oraz zainspirowani nimi – próbować swych sił w przeróżnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje baśni, wierszy, legend i opowieści.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat.

Prowadzenie: Aldona Mikucka (Dział Edukacji ZNiO)

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy poprzez formularz dostępny na stronie www.ossolineum.pl
14 października 2018, godz. 12.00 – zapisy od 20 września
11 listopada 2018, godz. 12.00 – zapisy od 20 października
9 grudnia 2018, godz. 12.00 – zapisy od 20 listopada
13 stycznia 2019, godz. 12.00 – zapisy od 20 grudnia

Czas trwania: 90 minut

9 grudnia 2018, godz. 12.00
Leśna opowieść choinki
A co by było, gdyby świąteczna choinka potrafiła mówić? O czym by opowiedziała? Mniej więcej sto lat temu zastanawiała się nad tym Maria Konopnicka i swoją odpowiedź na te pytania zapisała w wierszu Choinka, który niezwykle oryginalnie zilustrowała Maria Dziewulska. Po dokładnym obejrzeniu tej oraz jeszcze innych bożonarodzeniowych książeczek z początku XX wieku wykonamy kartki świąteczne inspirowane ilustracjami sprzed niemal stu lat.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

>>>>PRZEJDŹ DO FORMULARZA ZAPISÓW

 

 

13 stycznia 2019, godz. 12.00
Baśniowe światy pana Szancera
Czy da się w ciągu jednego życia zilustrować ponad dwieście książek? Jeśli jest się Janem Marcinem Szancerem taka rzecz jest możliwa! Królowa Śniegu, Pinokio, krasnoludki, kotki, myszki i smoki. Kto chociaż raz przeczytał bajkę zilustrowaną przez Szancera, już zawsze rozpozna jego charakterystyczną kreskę. W ossolińskich magazynach na pewno odnajdzie się całkiem spora liczba książek z jego niesamowitymi ilustracjami, a naszym zadaniem będzie obejrzenie ich z zachwytem oraz wypróbowanie techniki malarskiej, którą stosował pan Szancer, tworząc swoje baśniowe światy.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

 

ARCHIWUM

14 października 2018, godz. 12.00
Rękopisy ze Smoczej Jamy
Kodeksy? Bordiury? Inicjały? Cóż to takiego? Na pierwszym spotkaniu Rodzinnej Pracowni Ilustracji dowiecie się, jak wyglądają najstarsze książki w zbiorach Ossolineum i przekonacie się, jak bardzo są kolorowe mimo upływu stuleci. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie, skąd się w nich wzięły stada barwnych ptaków, krzaki leśnych poziomek, motyle, a także centaury, lwy i smoki. Sami też, niczym średniowieczni iluminatorzy, spróbujecie swych sił w zilustrowaniu jednej z najstarszych polskich i… smoczych opowieści.
Miejsce: Sala konferencyjna Ossolineum, pl. Biskupa Nankiera 17

 

11 listopada 2018, godz. 12.00
Polskie legendy w drewnie wycięte
Mało kto wie, że w bardzo starych księgach dotyczących historii Polski można odnaleźć także najstarsze wersje legend popularnych do dziś. Z kolei na zamieszczonych w nich ilustracjach, wykonanych techniką drzeworytu, można ujrzeć myszy atakujące złego księcia Popiela, urodziwą Wandę oraz wawelskiego Smoka. Na warsztatach nie tylko przypomnimy sobie te prastare legendy, ale również samodzielnie wykonamy graficzne odbitki z wybranymi bohaterami dawnych opowieści.
Miejsce: Refektarz w gmachu głównym Ossolineum, ul. Szewska 37

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Agnieszka Topolska