Zajęcia w Bibliotece Ossolineum

Wykłady dla szkół

Wykłady dla szkół

Uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także inne osoby (studentów, bibliotekarzy, seniorów) zapraszamy na prelekcje z zakresu historii, literatury, kultury i sztuki ilustrowane ossolińskimi zbiorami. W miarę możliwości i w zależności od wybranego tematu zajęcia mogą być uzupełnione pokazem zbiorów na wystawach czasowych.

Uwaga: Aby zamówić zajęcia na wybrany temat, należy umówić się telefonicznie (71 335 64 83), a następnie wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy.

Dla Państwa wygody tematy zostały podzielone na cztery kategorie:

 • historia,
 • literatura,
 • epoki w kulturze,
 • sztuka.

Przy każdym z tematów zamieszczone są ikony informujące dla jakiej grupy wiekowej jest on proponowany:


Tematy prelekcji:

HISTORIA:

ikonki

 1. i-kwadrati-giwazda Co to jest Ossolineum– historia i specyfika Fundacji Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i jej znaczenie dla polskiej historii i kultury.
 2. i-kolo Ossolińskie ABC– pierwsze spotkanie z Ossolineum, na którym można się dowiedzieć, jakie ciekawe zabytki znajdują się w naszych zbiorach, co to są cymelia i manuskrypty, czy autografy mogą mieć po kilka stron i co to znaczy, że hrabia Ossoliński był bibliofilem oraz co z tego wynikło. Jeżeli to będzie możliwe, zajęcia zakończą się zadaniem plastycznym.
 3. i-kolo O polskich królach opowieści prawdziwe i legendą osnute. Zajęcia z grą planszową. W starych książkach i na pożółkłych rycinach można odnaleźć wiele niesamowitych historii dotyczących polskich królów. Niektóre z nich wydarzyły się na pewno, odnośnie prawdziwości innych nie ma zgody wśród historyków. Są również takie opowieści, w których jest tylko ziarnko prawdy, ale są tak ciekawe i barwne, że warto je przypomnieć. Po poznaniu kilku z nich spotkacie władców na starej planszy do gry, przemierzając polskie dzieje grając w „Piasta”- grę historyczną z 1904 roku.
 4. i-kolo Brzęk starych monet– srebrne talary, złote dukaty, a także monety… kwadratowe! Dziś możemy się z nich dowiedzieć, jak Grecy wyobrażali sobie Zeusa czy Atenę, jakie fryzury i kołnierze nosili polscy królowie, jak wyglądało oblężenie Torunia przez Szwedów. Z monet robiono również oryginalną biżuterię, a także łyżeczki. A kolekcja ossolińskich monet należy do najbogatszych w Polsce. Jeżeli to będzie możliwe, zajęcia zakończą się zadaniem plastycznym.
 5. i-kwadrati-giwazda Mapa jako wizerunek minionych epok– dawne mapy, choć już nieaktualne, niedokładne i obfitujące w „zbędne ozdoby” są zwierciadłem, w którym można ujrzeć wizerunek minionych epok, w których je stworzono.
 6. i-kolo Wpatrzeni w nocny nieboskłon– Gwiazdy, planety i konstelacje w Ossolineum! Oczywiście za sprawą starych ksiąg, ale również grafik oraz pamiątkowych medali. W trakcie zajęć będzie okazja, żeby zajrzeć do kilku z nich – na przykład do słynnej książki Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, albo do atlasu nieba gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza.
 7. i-kolo Wenecja północy, czyli opowieści o mostach wrocławskich. Wrocław porównywany jest do Wenecji. Co wspólnego ma stolica Dolnego Śląska z tym włoskim miastem, a także, jak dawniej wyglądały i jakie tajemnice kryją w sobie mosty wrocławskie?
 8. i-kwadrati-giwazda Obraz zniszczonego miasta– pokaz archiwalnych zdjęć zrobionych we Wrocławiu pod koniec II wojny światowej i tuż po niej pozwala poznać zarówno najnowszą historię miasta, jak i powojenną sytuację ossolińskich zbiorów.
 9. i-kwadrati-giwazda Jana Bułhaka wędrówki w obrazie i słowie– przedstawienie znakomitego artysty fotografika pierwszej połowy XX wieku oraz jego kolekcji fotografii przechowywanej w Ossolineum. Szczególnie bogato prezentowane są zdjęcia dotyczące m.in. Wileńszczyzny i Dolnego Śląska.

ikonki

LITERATURA:

 1. i-koloi-kwadrati-giwazda „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza – niezwykłe dzieje rękopisu od czasu jego powstania w Paryżu po własne muzeum na wrocławskim rynku. Podczas prezentacji zostaną pokazane również grafiki i rysunki zainspirowane treścią „Pana Tadeusza”.
 2. i-kwadrati-giwazda Nie bój się „Zemsty”– co o komedii A.Fredry wiedzieć powinniśmy. Bogato ilustrowana opowieść ukazująca Aleksandra Fredrę, związki komediopisarza z Wrocławiem i Ossolineum, pokazująca, kto się na kim mści w Zemście, a przy okazji udowadniająca, dlaczego zemsta nie
  popłaca.
 3. i-kwadrati-giwazda Polscy nobliści– sylwetki polskich noblistów i ich twórczość ilustrowane m.in. rękopisami i unikatowymi fotografiami.
 4. i-kwadrati-giwazda O krawcu, który został noblistą– niezwykłe życie Władysława Reymonta. Nie każdy rodzi się pisarzem. Często ci, dla których pisanie książek stało się zawodem, wcześniej parali się przeróżnymi, często niesamowitymi zajęciami. Tak było i z Władysławem S. Reymontem. To wakacyjne spotkanie będzie okazją, żeby się dowidzieć jakie ciekawostki może skrywać życiorys pisarza. Natomiast temat zadania plastycznego będzie się wiązał z książką, za którą Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
 5. i-kwadrati-giwazda Motywy biblijne– przegląd wybranych historii ze Starego i Nowego Testamentu, które można odnaleźć na grafikach, rysunkach, ilustracjach książkowych wszystkich epok.
 6. i-kwadrati-giwazda Współczesne rękopisy literackie– prezentacja wybranych rękopisów Ossolineum pochodzących z archiwum Andrzeja Wajdy, Agnieszki Osieckiej, Marka Hłaski oraz Rafała Wojaczka.
 7. i-kwadrati-giwazda Trzy po trzy o życiu Aleksandra Fredry – opowieść o mniej znanych faktach z życia Fredry, o tym, skąd się wzięła Zemsta, o losach archiwum rodziny Fredrów w Ossolineum, o związkach komediopisarza z Wrocławiem oraz o powtórnym pochówku hrabiego..

ikonki

EPOKI W KULTURZE:

 1. i-kwadrati-giwazda Kultura średniowiecza– miniatury malowane na stronach pergaminowych kodeksów liturgicznych i kalendarzy. Inkunabuły, czyli pierwsze księgi drukowane ozdabiane ręcznie. Najstarsze zapisy w języku polskim znajdujące się w zbiorach Ossolineum.
 2. i-kwadrati-giwazda Kultura renesansu–pierwsze wydania dzieł polskich humanistów (J. Kochanowski, M. Rej), katolickie i ewangelickie edycje Biblii, a także skarby rękopiśmienne, kartograficzne, numizmatyczno–sfragistyczne i dzieła sztuki.
 3. i-kwadrati-giwazda Kultura baroku– najstarsze polskie rękopisy literackie, stare druki w pięknych oprawach, rysunki i grafiki Rembrandta, królewskie numizmaty
 4. i-kwadrati-giwazda Kultura czasów stanisławowskich– epoka rozumu, kultu nauki, szerzenia oświaty i prób ratowania upadającej Polski ukazana poprzez rękopisy ludzi epoki oświecenia, miniatury portretowe, wizerunki na monetach.

ikonki

SZTUKA:

 1. i-kwadrati-giwazda Barokowe rebusy w klasztornej jadalni. Dokładnie 10 lat temu w ossolińskim refektarzu dokonano rewelacyjnego odkrycia – podczas prac konserwatorskich spod warstwy tynku wyłoniły się malowidła sprzed 300 lat! Co przedstawiają te barokowe freski? Czy uda nam się zrozumieć język symboli i rozwikłać barokowe rebusy? Zapraszamy wszystkich, którzy nie boją się wyzwań i lubią rozwiązywać zagadki.
 2. i-kolo Na łące z panią Elizą– Eliza Orzeszkowa oprócz pisania książek fascynowała się również roślinami. Zbierała je, suszyła i tworzyła zielniki. Jeden z nich przekazała na aukcję dobroczynną. Dziś znajduje się on w zbiorach Ossolineum. Składa się z pięknych, kolorowych, bardzo różnorodnych i pomysłowych kompozycji stworzonych z kwiatów i ziół, które rosną nad Niemnem. Jeżeli to będzie możliwe, zajęcia zakończą się zadaniem plastycznym.
 3. i-kolo Wrocław – miasto fantastyczne.Kamienice jak z bajki, strzelista katedra, niebosiężna wieża kościoła św. Elżbiety, ratusz ze starym zegarem, Brama Kluskowa wprost z legendy… Spotkanie z Wrocławiem niezupełnie rzeczywistym, nieco fantastycznym, tajemniczym, niecodziennym. Podczas zajęć zostaną
  zaprezentowane grafiki współczesnych wrocławskich artystów.
 4. i-kolo Pan Karol, tajemniczy kolekcjoner zaginionych obrazów. Żołnierz i kolekcjoner w jednej osobie! Podczas pobytu w Wenecji odkrył piękno dzieł sztuki i sam zaczął je zbierać. Zajrzymy do jego kolekcji, ale niecałej, bo duża jej część jest gdzieś ukryta. Czy nam się spodoba to, co ujrzymy? Sami też wykonamy obraz, który chcielibyśmy oglądać we własnej kolekcji.
 5. i-kwadrati-giwazda Tajemnice Pracowni Konserwatorskiej– zajęcia przeznaczone dla starszych klas liceum, obywają się w pracowni konserwatorskiej, może w nich uczestniczyć maksymalnie 7 osób.

ikonki


Możesz pobrać ofertę w formacie PDF – tutaj.


plakat ogólny

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji