Moje spotkania z Ossolineum

Styczeń 2017

W roku 2017 Zakład Narodowy im. Ossolińskich świętować będzie 200-lecie istnienia. Z tego względu już od października 2016 zapraszamy na cykliczne spotkania ze znanymi ludźmi wrocławskiej nauki i kultury, którzy podzielą się opowieściami na temat swoich kontaktów z biblioteką, zbiorami i wydawnictwami Ossolineum.

6 października 2016 r.
godz. 17.00, Aula
gościć będziemy prof. Bogusława Bednarka – legendę wrocławskiej polonistyki, niezwykłego erudytę podążającego przez „Labirynty kultury”, który podzieli się opowieściami na temat swoich wieloletnich spotkań z Ossolineum.
Zdjęcia ze spotkania
Film zapowiadający spotkanie:

 


24 listopada 2016 r.
godz.17.00, Aula
gościem Ossolineum będzie Maria Woś, nestorka wrocławskiego dziennikarstwa radiowego

„W Ossolineum trzy rzędy stołów,
Przy każdym stole fotele dwa,
W sumie sześćdziesiąt kilka aniołów,
A tylko jedną człek wybrać ma.
Ta albo nie ta, ta albo nie ta,
Doprawdy nie wiem, jak-em Kaleta”.

Ten niewinny wierszyk , napisany w czasach studenckich do melodii ballady „O pewnej Wiśniewskiej”- jak wieść niesie – przez Andrzeja Cieńskiego, późniejszego profesora z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, ilustruje pewien wycinek dwóchsetletniej historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a ściślej: pierwszej dekady wrocławskich już dziejów Biblioteki Ossolineum, kiedy to pierwszy stół w Czytelni Głównej poklasztornego budynku przy ul. Szewskiej 37 zajmował dr Roman Kaleta. To jemu znoszono na ten stół co dzień nowe – stare foliały z epoki stanisławowskiej, w których z upodobaniem i pasją wyszukiwał najpikantniejsze „anegdoty i sensacje wieku Oświecenia”, co mu po latach zaowocowało kilkoma grubymi, tak właśnie i podobnie zatytułowanymi tomami. Śledziły to z niejakim zaintrygowaniem ówczesne studentki polonistyki, spośród których jedna, do dziś czynna dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, Maria Woś de domo Cząstka, mówić będzie o swoich – dotąd kontynuowanych – „Spotkaniach z Ossolineum”.


1 grudnia 2016
prof. Maria Pidłypczak-Majerowicz
– bibliolog, wybitna znawczyni historii książek i bibliotek. W przeszłości związana m.in. z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2016 roku zasiada w Radzie Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

12 stycznia 2017
Marek Krajewski
– najbardziej znany wrocławski autor kryminałów, z wykształcenia filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. W przeszłości związany z Instytutem Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego jako student, bibliotekarz i wykładowca. Pracował także w Ossolineum – najpierw jako bibliotekarz, a następnie magazynier w Wydawnictwie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Od 1997 roku – zawodowy pisarz. Jego książki przetłumaczono na 20 języków. Otrzymał m.in. Paszport Polityki i nagrodę Prezydenta Wrocławia, zaś miasto Lwów przyznało mu Złoty Herb za „promowanie Lwowa na arenie międzynarodowej”.

 

 

9 lutego 2017
Elżbieta Sitek
– dziennikarka TV Wrocław, reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę w telewizji rozpoczęła jeszcze jako studentka. Była najmłodszą spikerką w Polsce. Autorka filmów dokumentalnych poświęconych kulturze na Dolnym Śląsku, w tym Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Ossolineum.

9 marca 2017
Waldemar Krzystek
– reżyser, związany z Dolnym Śląskiem, zwłaszcza Legnicą. Absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziału Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2013 roku otrzymał tytuł „obywatela honorowego Dolnego Śląska CIVI HONORARIO”. Wyreżyserował m.in. „Ostatni prom”, „Małą Moskwę”, „80 milionów”, „Annę German” i „Fotografa”. Część scen jego filmu pt. „Polska śmierć” (1994) kręcona była w Ossolineum, a w główną rolę (czyli zatrudnionego w bibliotece doktoranta „Osso”) wcielił się Cezary Pazura.

 

21 kwietnia 2017
Bogdan Zdrojewski
– były Prezydent Wrocławia, jeden z najbardziej znanych wrocławskich polityków, pasjonat fotografii. Absolwent kulturoznawstwa i filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego dziadkowie ze strony matki byli związani z kresami wschodnimi, w tym ze Lwowem. Pierwszy po przełomie 1989 roku Prezydent Wrocławia (do 2001 r.). Senator RP IV kadencji, poseł IV, V i VI kadencji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie europoseł. W 2015 roku otrzymał tytuł Doctora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (2015). Członek pierwszej Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (1995-2001). Świadek (i uczestnik) przekształcenia Ossolineum z Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w fundację.

11 maja 2017 – WYKŁAD ODWOŁANY
prof. dr hab. Teresa Kulak
– historyk, profesor nauk humanistycznych, związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Śląska ostatnich trzystu lat oraz historii Wrocławia. Autorka m.in. książki Wrocław. Przewodnik historyczny, wydanej w poczytnej serii A to Polska właśnie. Częsty gość czytelni Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

8 czerwca 2017
prof. dr hab. Jan Miodek
– „zakochany w Tarnowskich Górach, mowie ojczystej, śpiewie i piłce nożnej”. Wybitny językoznawca, profesor i długoletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów języka polskiego. Zajął czwarte miejsce w rankingu na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku  zorganizowanym w 2000 r. przez tygodnik Polityka. Honorowy obywatel Wrocławia (2014). Od 2016 roku posiadacz własnego krasnala.

Terminy spotkań mogą ulec zmianie.


Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji