Dział Gromadzenia poleca

Polecamy książkę Selma Lagerlöf  nowoczesna Szwedka autorstwa Anny Nordlund i  Bengta Wanseliusa, w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej (Warszawa: Osnova, 2022).

Bohaterka tej książki jako pierwsza Szwedka i pierwsza kobieta na świecie otrzymała w 1909 roku Literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu komisji noblowskiej czytamy, że nagroda została przyznana  „w hołdzie wielkiemu idealizmowi, błyskotliwej wyobraźni i duchowej przenikliwości, które wyróżniają jej utwory”. Ale to jeszcze nie wszystko… Jako pierwsza kobieta została w 1914 roku członkinią Akademii Szwedzkiej. To ciekawa biografia niezwykłej kobiety, która łączy wątki osobiste z działalnością społeczną. Bo Selma Lagerlöf  to także mocno zaangażowana w walkę o prawa wyborcze kobiet emancypantka. Publikacja jest bogato ilustrowana archiwalnymi fotografiami, które pozwalają zajrzeć nie tylko do domu noblistki i jej gabinetu w bibliotece, ale też poznać jej bliskich i przyjaciół na przestrzeni wielu lat. Opowieść ta z pewnością będzie zachętą do zapoznania się z twórczością Selmy Lagerlöf, dla tych, którzy jeszcze jej nie znają, a dla znających ją czytelników będzie ciekawą lekturą opartą na najnowszych badaniach.

Międzynarodową sławę pisarka zyskała dzięki książce dla dzieci Cudowna podróż, która została przetłumaczona na 50 języków. W zbiorach Ossolineum mamy cz. 3 pierwszego polskiego wydania powieści z 1911 w przekładzie Janiny Mortkowiczowej i oczywiście wiele późniejszych wydań tego tytułu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.