
Rosemary Sullivan, „Kto zdradził Anne Frank”. Tłumaczenie Piotr Cieślak. Warszawa : HarperCollins, 2022
Anne Frank była niemiecką Żydówką, która przed wybuchem II wojny światowej osiedliła się razem ze swoją rodziną w Amsterdamie. W 1942 roku, kiedy jej siostra dostała wezwanie do odbycia „przymusowej pracy”, Otto Frank, ojciec Anny, podjął decyzję, aby ukryć się na poddaszu oficyny, która należała do jego firmy. Frankowie przebywali tam od 6 lipca 1942 r. do 4 sierpnia 1944 r. Właśnie w tym czasie, dziewczynka zaczęła prowadzić dziennik. Opisywała w nim swoje (nie)codzienne życie, przemyślenia, relacje z pozostałymi domownikami oraz wewnętrzne rozterki. Żywiła również nadzieję na lepsze jutro. Ostatni wpis ma datę 1 sierpnia 1944 r., czyli trzy dni przed aresztowaniem. Mimo przebywania w ukryciu, nadal pozostawała wesołą nastolatką, która nie różniła się niczym od dzisiejszych rówieśniczek. Do dzisiaj „Dziennik” Anne Frank (który został odnaleziony i opublikowany przez jej ojca) jest uznawany za najważniejsze świadectwo Holocaustu.
„Kto zdradził Anne Frank. Nierozwiązana tajemnica czy pilnie strzeżony sekret?” autorstwa Rosemary Sullivan jest reportażem traktującym o śledztwie dotyczącym zdrady rodziny Franków. W publikacji wnikliwie opisano przebieg sprawy, wytypowano potencjalnych podejrzanych oraz szczegółowo zajęto się analizą zdobytych dokumentów. Mimo znalezienia hipotetycznych sprawców, zebrane materiały pozwalają jedynie przypuszczać, kto tak naprawdę wydał mieszkańców oficyny. Dzięki przedstawionemu w książce materiałowi dowodowemu, czytelnik może poczuć się jak jeden z śledczych oraz wnikliwie zapoznać się z każdym etapem dochodzenia.
Omawiana pozycja została wydana przez wydawnictwo HarperCollins. Za tłumaczenie odpowiada Piotr Cieślak. W zbiorach Ossolineum znajduje się pierwsze polskie wydanie „Dziennika” Anne Frank, który został wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1957 r. Biblioteka jest również w posiadaniu amerykańskiego wydania z 1952 r. Egzemplarz pochodzi z księgozbioru pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który został podarowany Zakładowi przez Joannę Kuklińską.