Dział Gromadzenia poleca

Biografia Henry’ego Kissingera

W miniony piątek obchodził 99. urodziny Henry Kissinger, a właściwie Heinz Alfred Kissinger urodzony 27 maja 1923 w niemieckim miasteczku Fürth w Bawarii. Amerykański polityk i dyplomata, profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu w latach 1973-1977. Uważany za jednego z głównych autorów światowej polityki odprężenia, dzięki której udało się zatrzymać zimną wojnę. Za swój wkład w tajne negocjacje, które doprowadziły do zakończenia wojny w Wietnamie otrzymał w 1973 Pokojową Nagrodę Nobla razem z Lê Ðức Thọ (wietnamski polityk, generał i dyplomata). A jednocześnie obwiniany jest za odsunięcie od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Chile Salvadora Allende i postawienie na czele tego państwa generała Augusto Pinocheta.

Osoba, obok której nie można przejść obojętnie. Budząca wielkie emocje i skrajne oceny. Mimo upływu lat ciągle aktywny, służy radą i pomocą, komentuje bieżące wydarzenia polityczne. W ubiegłym tygodniu znowu pojawił się w czołówkach serwisów informacyjnych w związku ze swoją wypowiedzią na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos odnoszącą się do wojny w Ukrainie.

Jest autorem wielu publikacji dotyczących polityki zagranicznej USA, stosunków międzynarodowych i historii dyplomacji.

Dzisiaj proponujemy biografię Henry’ego Kissingera liczącą prawie tysiąc stron, której autorem jest Walter Isaacson (znany z bestsellerowych biografii  Leonarda da Vinci, a także m. in. Steve’a Jobsa i Alberta Einsteina) wydaną przez poznańskie wydawnictwo Zysk i S-ka w 2021 roku. Jak pisze wydawca, to „pierwsza pełna biografia Kissingera powstała na podstawie rozmów, jego prywatnych zapisków i tajnych notatek, a także ponad stu pięćdziesięciu wywiadów, między innymi z byłymi prezydentami Stanów Zjednoczonych i klientami jego firmy consultingowej. Ta wyjątkowo wciągająca, wypełniona zaskakującymi informacjami historia ukazuje wszystkie oblicza barwnego polityka, od prześladowanego przez nazistów żydowskiego chłopca, przez sekretarza stanu męczącego się w toksycznej relacji z Richardem Nixonem, po znanego na całym świecie biznesmena.”

Zachęcamy również do lektury książek „Dyplomacja”, „O Chinach”, „Porządek światowy” czy „White House years”, których autorem jest sam Henry Kissinger. Wszystkie są dostępne w Bibliotece Ossolineum.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.