Dział Gromadzenia poleca

Olga Tokarczuk, „Empuzjon”, Kraków 2022

„Empuzjon: horror przyrodoleczniczy” to pierwsza powieść napisana przez Olgę Tokarczuk po otrzymaniu przez nią Literackiej Nagrody Nobla. Autorka w swojej nowej książce nawiązuje do jednego z najważniejszych dzieł, które przeczytała — mowa o „Czarodziejskiej górze” autorstwa Thomasa Manna.

Akcja powieści rozgrywa się w 1913 roku w niemieckiej miejscowości uzdrowiskowej Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). To właśnie tutaj stosuje się nowatorskie metody lecznicze mające na celu powstrzymanie rozwoju różnorakich chorób (głównie „piersiowo-gardlanych”). Głównym bohaterem utworu jest Mieczysław Wojnicz, student, który przybywa do ośrodka, aby wyleczyć się ze swoich dolegliwości oddechowych wskazujących na gruźlicę. W czasie pobytu poznaje innych pacjentów, z którymi prowadzi długie rozmowy o polityce, sztuce, filozofii czy kobietach. W pewnym momencie konwersacja schodzi na miejscowe legendy związane z wypadkami górniczymi w okolicy. Zebrani kuracjusze zaczynają się zastanawiać, czy demony na pewno nie istnieją.

Jak czytamy w zapowiedzi wydawniczej — noblistka w „Empuzjonie” odsłania okrutną prawdę o świecie, którą „za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić”.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.