Dział Gromadzenia poleca

Zbiór reportaży pod tytułem Miasteczko. A właściwie dwa dzieła Waldemara Mierzwy o jednym miasteczku. Tytułowe miasteczko to Dąbrówno (niem. Gilgenburg), malowniczo położone na przesmyku między jeziorami Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka w powiecie ostródzkim w województwie warmińsko-mazurskim. Chociaż opowiedziane historie dotyczą tej miejscowości i jej mieszkańców w XX i na początku XXI wieku, to tak naprawdę dotykają dziejów całych Mazur oraz losów ich wszystkich mieszkańców. W książce, jak w soczewce, skupia się obfitująca w dramatyczne wydarzenia przeszłość tej ziemi, zarówno ta dalsza, jak też nam bliższa. Poznajemy przejmujące losy bohaterów opowieści, Mazurów, Niemców i Żydów. Jest to również opowieść o dzisiejszych mieszkańcach Dąbrówna, Polakach przybyłych po wojnie w te strony. Autor, historyk i znany w regionie wydawca, a także mieszkaniec Dąbrówna, przywołuje historię, opowieści i wspomnienia, konstatując: „Byłoby nam łatwiej, gdybyśmy to, co tu po sobie zostawiamy, było „nasze”. Ta ziemia, jej przeszłość, ale też i przyszłość następnych pokoleń. A tu – ani to niemieckie, ani jednak i nie polskie. Niemcy to utracili, my jeszcze nie daliśmy rady uczynić swoim. Tyle lat po wojnie, a wygląda, że wszystko tu nadal niczyje.”

W zbiorach Biblioteki Ossolineum mamy następujące wydania tej publikacji:

  1. Miasteczko / Waldemar Mierzwa, Dąbrówno: Oficyna Retman, 2011. Moja Biblioteka Mazurska. Nr 20;
  2. Miasteczko, wyd. nowe, rozszerz. / Waldemar Mierzwa, Dąbrówno: Oficyna Retman, 2014. Moja Biblioteka Mazurska. Nr 20;
  3. Miasteczko dziesięć lat później / Waldemar Mierzwa, Dąbrówno: Oficyna Retman, 2022. Moja Biblioteka Mazurska. Nr 44;
  4. Niczyje / Waldemar Mierzwa, Dąbrówno: Oficyna Retman, 2022. Moja Biblioteka Mazurska. Nr 45 (zawiera: Miasteczko i Miasteczko dziesięć lat później)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.