Dział Gromadzenia poleca

Wydawnictwo Poznańskie, 2022

Abdulrazak Gurnah to pisarz tanzańskiego pochodzenia nagrodzony literacką Nagrodą Nobla za rok 2021. Autora wyróżniono za „bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami”. Jego twórczość skupia się głównie na problemach uchodźstwa oraz kolonializmu. W swoich powieściach Gurnah umieszcza wątki autobiograficzne.

„Powróceni” to powieść historyczna, której akcja dzieje się w pierwszej połowie XX wieku. Opowiada o losach młodych bohaterów żyjących na wybrzeżu dzisiejszej Tanzanii. Opisuje ich codzienne rozterki, pragnienia oraz trudne wybory, przed jakimi stają. Fabuła obejmuje czasy kolonialne oraz okres po odzyskaniu niepodległości. W utworze znajdziemy fragmenty tekstu pisane w języku suahili.

Polskie wydanie książki Gurnaha (które pojawiło się rok po ogłoszeniu go laureatem Literackiej Nagrody Nobla) jest już dostępne w bibliotece Ossolineum. Jest to pierwsza powieść tego autora przełożona na język polski. Została wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. Za tłumaczenie odpowiada Krzysztof Majer.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.