Owady interesują nie tylko biologów, ale również filozofów, artystów oraz pisarzy.
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wydało niedawno wyjątkową publikację. Jest to monografia „Niesławne, pospolite, znikome. Robaki i owady w twórczości polskich wieszczów na tle tradycji literackiej” autorstwa Grzegorza Iglińskiego, która porusza tematykę owadów w dorobku twórców romantycznych, ze szczególnym uwzględnieniem polskich pisarzy. Opisy owadów i odniesienia do nich używane są m.in. jako figury stylistyczne. Motyw ten jest szczególnie znany z bajek i wierszy dla dzieci.
W publikacji omówiono twórców sprzed epoki romantyzmu, zarysowano także występowanie motywu owadów odnosząc się do twórczości najważniejszych przedstawicieli światowego romantyzmu (m.in. Johann Wolfgang von Goethe czy Victor Hugo). Osobne rozdziały poświęcone są już polskim autorom romantycznym, kolejno Adamowi Mickiewiczowi, Juliuszowi Słowackiemu i Zygmuntowi Krasińskiemu. Jak autor publikacji słusznie zauważył, u polskich wieszczów wyraźnie przeważają motyle nad innymi owadami.
Książka pojawi się niebawem w naszej czytelni.
Niesławne, pospolite, znikome : robaki i owady w twórczości polskich wieszczów na tle tradycji literackiej / Grzegorz Igliński. Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2022.