Dział Gromadzenia poleca

Pod koniec zeszłego roku minęło 40 lat od nieoficjalnego otwarcia słynnej Kawiarni Artystycznej „Pod Kalamburem” znajdującej się na ulicy Kuźniczej 29a we Wrocławiu. Z tej okazji powstał album okolicznościowy opisujący niezwykłość kawiarenki. Pomysłodawcą publikacji jest Michał Litwiniec – syn założyciela lokalu i Teatru Kalambur.
Kawiarnia Artystyczna „Pod Kalamburem” otworzyła się oficjalnie w 1983 roku i od tej pory jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Wrocławia. Założycielem był Bogusław Litwiniec (1931-2022) – reżyser teatralny i działacz kulturowy. Kawiarenka słynie z miejsca spotkań osób kultury, czyli m.in. aktorów, dziennikarzy, muzyków, pisarzy czy malarzy. Do dzisiaj w lokalu są organizowane liczne koncerty, wystawy, imprezy oraz spotkania autorskie.

Opracowanie zawiera m.in. rozmowy z osobami powiązanymi z Kalamburem, wyjaśniając jednocześnie jego fenomen. Zainteresowani mogą przyjrzeć się archiwalnym zdjęciom oraz poprzednimi inicjatywami organizowanymi w lokalu. Wysoka jakość fotografii i warstwa typograficzna uzupełniają walor artystyczny albumu. Dodatkowo niesamowite wrażenie robi rozkładana kawiarnia Kalambur inspirowana książkami – rozkładankami (tzw. pop-up books).

Album został wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Fundację Kalambur oraz Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji. Publikacja jest sponsorowana z oszczędności rodziny Litwińców oraz współfinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, Funduszu Wsparcia Kultury i budżet Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Nakład wynosi tylko 600 egzemplarzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.