PRZYJACIELE – jakie są nasze pierwsze skojarzenia z tym słowem? Pewnie, że prawdziwych poznać można w biedzie, niektórym z nas pewnie stają przed oczami twarze osób, które za przyjaciół uważamy; innym kojarzy się z tytułem jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych przełomu XX i XXI wieku.
Gdybyśmy poprosili o wpisywanie w komentarzach przysłów, sentencji, cytatów o przyjaźni, byłoby ich wiele. Dziś jednak proponujemy naszym Czytelnikom naukowe spojrzenie na przyjaźń i jej rolę w naszym życiu – książkę wybitnego antropologa i psychologa, Robina Dunbara, twórcy słynnego już dziś pojęcia „liczby Dunbara” czyli górnego ograniczenia liczby trwałych więzi, możliwych do utrzymania i pielęgnowania, a która wynosi 150. Uczony obrazowo definiuje ją jako wszystkie osoby, do których nie zawahalibyśmy się podejść, gdybyśmy zobaczyli je o trzeciej nad ranem w poczekalni lotniska w Hongkongu. One natychmiast by nas poznały i umiały zlokalizować na swojej mentalnej mapie. Nasza znajomość ma przeszłość, nie musimy się przedstawiać. Dla większości ludzi ta liczba jest dużo niższa niż 150 i nie należy się tym przejmować, to normalne. Rekomendowana praca nosi tytuł „Przyjaciele : o prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji”, wydana została w Krakowie, w wydawnictwie Copernicus Center Press, zaś co ciekawe, design okładki kolorystyką wydaje się nawiązywać do kultowego, wspomnianego wyżej serialu.
By zachęcić do lektury oddajmy głos autorowi: „Przyjaźń i samotność są dwiema stronami tego samego społecznego medalu i w życiu miotani jesteśmy od jednej do drugiej. W ciągu mniej więcej ostatniej dekady badacze z dziedziny medycyny ze zdumieniem odkryli, jak ogromny wpływ ma posiadanie przyjaciół – nie tylko na nasze odczuwanie szczęścia, ale także na zdrowie, samopoczucie, a nawet długowieczność. Nie umiemy żyć w odosobnieniu. Przyjaźń jest jednak procesem dwukierunkowym, który od obu stron wymaga umiejętności dostosowania się i wzajemnej cierpliwości, a także gotowości poświęcania sobie wzajemnie czasu. Prawda ta nie była nigdy tak oczywista jak w naszym współczesnym świecie. Akurat teraz, gdy wszystko wydaje się sprzyjać życiu społecznemu, stwierdzamy, że dotyka nas plaga samotności […], okazuje się ona współczesną zabójczą chorobą, szybko wypierającą inne najczęstsze przyczyny zgonu. Dlaczego tak się dzieje? Albo może odwróćmy zagadnienie: jeżeli Czytelnik nie jest jeszcze przekonany, że przyjaźń jest źródłem zdrowia, niech pozwoli mi to udowodnić”
Zapraszamy do czytelni!
Przyjaciele : o prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji / Robin Dunbar, Kraków 2021