Dział Gromadzenie informuje!

W księgozbiorze Ossolineum posiadamy znaczącą reprezentację literatury dziecięcej i młodzieżowej, którą gromadzimy w wyborze. Staramy się włączać do zbiorów pozycje wartościowe pod względem literackim, artystycznym i wychowawczym. Ponieważ książki dla dzieci często ulegają zniszczeniu, bywają „zaczytywane” przez użytkowników, po latach stają się trudno dostępne, więc zebrane u nas wydawnictwa są materiałem źródłowym dla badaczy literatury dziecięcej;  bywają też eksponatami na wystawach, jak np. ostatnio w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie wciąż można zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Konopnicka ilustrowana”.

Jednym ze źródeł rekomendacji, na podstawie których dobieramy literaturę dziecięcą do zbiorów jest lista Honorowa IBBY (International Board on Book for Young People) Co dwa lata wpisywane są na tę listę najlepsze nowości, promujące autorów, ilustratorów i tłumaczy z krajów, będących członkami IBBY. Tytuły w powyższych trzech kategoriach nominują poszczególne narodowe sekcje. Kryterium wyboru jest wysoki poziom literacki i artystyczny, a także uniwersalne przesłanie, dające książce możliwość i szansę zaistnienia na szerokim rynku. Jest to jedna z najbardziej efektywnych i wszechstronnych dróg dotarcia do wielu osób z informacją o dobrej książce. Pierwsza Lista Honorowa IBBY powstała w 1964 roku.

Ostatnio na omawianą listę dopisano kolejne trzy polskie publikacje dla dzieci. Są to:

W kategorii tekst – „Lato Adeli”  Agnieszki Wolny-Hamkało z ilustracjami Agnieszki Kożuchowskiej, wydawcą jest Hokus-Pokus

W kategorii ilustracje – „Balonowa 5”, Gosia Herba zilustrowała, napisał  Mikołaj Pasiński , książka wydana przez HarperCollins

W kategorii tłumaczenie – „Była raz starsza pani”, autor Abner Graboff,  w przekładzie Emilli Kiereś i adaptacji graficznej Anny Pol, opublikowana w wydawnictwie Kropka.

Książki już zakupione i wkrótce dostępne w czytelni. Zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.