Dzień Babci i Dzień Dziadka w Ossolineum – zdjęcia

Z okazji  Dnia Babci i Dnia Dziadka zaprosiliśmy Babcie i Dziadków (także z Wnukami) na prezentację ossolińskich cymeliów – we wtorek 21 stycznia (Dzień Babci) o godz. 12.00.
Prezentacja odbyła się ossolińskim Refektarzu, ul. Szewska 37 (parter).
Wstęp wolny.

Fot. Katarzyna Podolec

 

Wśród prezentowanych obiektów znalazły się:

  • Mikołaj z Błonia, Tractatus sacerdotalis de sacramentis deque divinis officiis, [Wrocław : Kasper Elyan, około 1475]. Jeden z najstarszych zabytków drukowanych ze zbiorów ossolińskich. Wyszedł spod pras pierwszego wrocławskiego drukarza, Kaspra Elyana.
  • „Topographische Chronik von Breslau ” Breslau : Gras i Barth, 1805. Topograficzno-historyczny opis Wrocławia i jego zabytków. Dzieło ilustrowane pięknymi miedziorytami.
  • „Kwiaty i poezje” Maxymilian Fajans, Warszawa : nakł. Maxymilian Fajans, 1858 . Zbiór chromolitografii wykonanych przez autora na podstawie własnych rysunków z dołączonymi utworami poetyckimi wybitnych autorów polskich. Wydawnictwo dedykowane Marii Alexandrównie uznane współcześnie za arcydzieło sztuki chromolitografowanej.
  • „Wrażenia z pielgrzymki do Ziemi Świętej” ks. Niedziałkowski Karol, Petersburg : nakł. Księgarni K. Grendyszyńskiego, 1898. Egzemplarz w oprawie rzeźbionej w drewnie przez Adolfa Orzechowskiego
  • „The Haggadah executed by Artur Szyk” Artur Szyk, Jeruzalem; Tel-Aviv, 1962. Ozdobnie oprawiona , wspaniale ilustrowana Hagada paschalna z hebrajsko-angielskim tekstem. Jest to szczytowe osiągnięcie ilustratorskie artysty uznawanego za jednego z wybitniejszych przedstawicieli europejskiego art deco.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.