Dzień Dziecka

Dziś obchodzimy w Polsce najfajniejsze święto, czyli Dzień Dziecka. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1954 roku ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.  Miało to uświadomić dorosłym, że prawa najmłodszych obywateli muszą być respektowane na całym świecie. Dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, doświadczać głodu ani być w jakikolwiek sposób krzywdzone. ONZ w swojej rezolucji przyznało krajom członkowskim prawo do organizowania obchodów Dnia Dziecka w dogodnym dla siebie czasie.

W Polsce Dzień Dziecka świętujemy 1 czerwca, ale nie zawsze tak było. Od 1929 do 1939 roku dzieci świętowały 22 września. Nie było lekcji, za to były uroczyste akademie, zabawy i słodycze. Po II wojnie światowej w to niewinne święto wmieszała się polityka. Komunistyczne władze Polski i innych państw z bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano w 1950 roku. Radosny z założenia dzień posłużył celom politycznym. Wtedy to zorganizowano akcję zbierania podpisów pod apelem sztokholmskim, rozumianym jako deklaracja poparcia polityki ZSRR.

Od 1952 roku na stałe weszło do kalendarza świąt. Niestety, było wykorzystywane instrumentalnie przez politykę i propagandę. Szczególnie widać to w latach 50. i 60. XX wieku. Przeglądając okolicznościowe numery czasopism z tamtego okresu, widzimy nachalną propagandę. Polska Ludowa to kraj, w którym dzieciom żyje się lepiej, a przywódcy są przyjaciółmi dzieci. Patriotyzm jest równoznaczny z miłością małego obywatela do socjalistycznej ojczyzny. Ale promowano także otwartość na zróżnicowanie etniczne i językowe. Pokazywano, że wszystkie dzieci na całym świecie są tak samo ważne. Mogą się przyjaźnić, mogą się wspierać, pokonując bariery kulturowe.

Na szczęście obecnie Dzień Dziecka jest świętym pełnym radości. W szkołach nie ma lekcji, organizowane są różne atrakcje, wycieczki, wyjście do kina. W domu dzieciaki mogą liczyć na drobne upominki i słodkości. Niech tego dnia na twarzy każdego dziecka zagości uśmiech.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.