Dzień Matki

Wspominając po raz kolejny znany i lubiany utwór Mieczysława Fogga „W kalendarzu jest taki dzień”, tym razem chcielibyśmy skupić się na wyjątkowej osobie, której święto obchodzimy 26 maja.

Obecnie obchodzony przez nas Dzień Matki przyjmował poprzez wieki zróżnicowane formy i w zależności od kultury oraz regionu świata świętowany był w szeregu dat na przestrzeni całego roku.

W Starożytnej Grecji obchodzono święto na cześć Rei, bogini płodności i opiekunki dzieci. Rzym ogłosił Kybele Świętą Opiekunką Miasta i wzniósł dla Mater Deum świątynię na Palatynie. Celtowie wierzyli w opatrzność Danu, która według legend była matką Tuatha De Danann. W mitologii słowiańskiej pojawia się Mokosz, Matka Ziemi i patronka kobiet. Według Kościoła katolickiego za Matkę Bożą uznawana jest Maria z Nazaretu.

Dzień matki jest doskonałą okazja do przypomnienia niezwykle interesującej pozycji ze zbiorów Ossolineum – to niewielkich w rozmiarów tomik poezji Władysława Bełzy zatytułowany Matka : dwanaście obrazków z maleńkiego świata,  wydany we Lwowie nakładam Hermana Altenberga w 1891 roku (było to drugie wydanie, pierwsze ukazało się również we Lwowie w roku 1882). Ujmująca treść wierszy została uzupełniona rycinami przedstawiającymi wyjątkową więź między matką a jej ukochanymi dziećmi.

Tomik poezji dostępny jest w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej:
https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/10029/edition/9018?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.