Dzień Szewczenki w Ossolineum

Wykład i warsztaty odwołane z powodu zagrożenia epidemiologicznego

14 marca 2020 (sobota) o godzinie 12:00 zapraszamy do Refektarza Ossolineum (budynek przy ul. Szewskiej 37) na spotkanie z okazji rocznic urodzin i śmierci wybitnego ukraińskiego artysty Tarasa Szewczenki.

W ramach spotkania zapraszamy do obejrzenia wystawy okolicznościowej, prezentującej dzieła T. Szewczenki pochodzące ze zbiorów Ossolineum. Będą to wydania prac artysty w języku ukraińskim, przede wszystkim rzadkie edycje jego najsłynniejszego zbioru poetyckiego „Kobziar”, m. in. przedruk anastatyczny z pierwodruku 1840 r., a także różne wydania utworów Szewczenki w języku polskim: od pierwszych tłumaczeń, dokonanych jeszcze za życia Szewczenki do najnowszych publikacji z XXI w. Oprócz tego pokazane zostaną opracowania ukraińskich i polskich badaczy, dotyczące życia i twórczości Tarasa Szewczenki oraz albumy prezentujące jego dzieła malarskie i graficzne.

Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie Olgi Tkachuk. Będzie ono wyjątkową okazją do zapoznania się z postacią i twórczością Tarasa Szewczenki oraz do odkrycia nowych książkowych skarbów ze zbiorów Ossolineum.

Zapraszamy także do udziału w warsztatach akwarelowych. Ich motywem przewodnim będzie pejzaż morski Tarasa Szewczenki „Noc księżycowa na Kos-Aralie”, który powstał w czasie pobytu artysty nad Morzem Aralskim.

Taras Szewczenko „Noc księżycowa na Kos-Aralie”

W trakcie warsztatów zaplanowano wprowadzenie do techniki akwarelowej oraz stworzenie własnej akwereli.

Warsztat dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat.

Prowadzenie: Olena Gramatyk – absolwentka Akademii Wzornictwa i Sztuki w Charkowie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, członek Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków i Międzynarodowego Towarzystwa Akwareli IWS Global, uczestniczka wielu wystaw w Polsce i za granicą.

Wstęp i udział w warsztatach wolny

zapisy pod adresem: zapisy_biblioteka@ossolineum.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.