W najbliższą sobotę – 17 września 2022 – zapraszamy do Auli im. M.Gębarowicza (ul. Szewska 37) na wykłady przygotowane z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wstęp wolny
Godz. 12.00
Przedwojenna prasa motoryzacyjna w zbiorach Ossolineum – dziedzictwo pionierskiego okresu automobilizmu na ziemiach polskich.
Prelegent: dr Piotr Sroka (Dział Czasopism ZNiO)
Polska prasa motoryzacyjna ma długą i bogatą tradycję sięgającą roku 1911, kiedy to we Lwowie ukazał się pierwszy numer „Gazety Automobilowej”, a w Warszawie – miesięcznika „Lotnik i Automobilista”. Po odzyskaniu niepodległości powstały kolejne tytuły; żywot niektórych był krótki, inne, jak np. warszawskie „Auto”, przetrwały na rynku przez niemal całe dwudziestolecie. Wszystkie są dziś świadectwem nie tylko technicznej ewolucji napędzanych silnikiem spalinowym wehikułów, ale także zbudowanej na powszechnej nimi fascynacji bogatej kulturze.
W zbiorach Działu Czasopism Ossolineum znajdują się najważniejsze tytuły polskich periodyków o tematyce motoryzacyjnej wydawanych przed 1939 r. Dzisiejszego czytelnika mogą zaskoczyć nie tylko atrakcyjnością szaty graficznej i różnorodnością treści, ale także obecnością wśród autorów tekstów znanych, ale nie kojarzonych powszechnie z motoryzacją osób, jak np. Marian Hemar. Stanowią dziedzictwo epoki, która bezpowrotnie przeminęła.
Transmisja on-line na Facebooku.
Godz. 14.00
Ruś, Małorosja, Kresy – ziemie współczesnej Ukrainy na dawnych mapach w zbiorach Działu Kartografii Biblioteki Ossolińskich.
Prelegent: Piotr Galik (Dział Kartografii ZNiO)
Znaczna część współczesnych terytoriów Republiki Ukrainy była w dawnych wiekach częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W wyniku jej rozbiorów u schyłku XVIII wieku weszły one w skład Imperium Rosyjskiego oraz Cesarstwa Austrii, które narzuciły im własne nazewnictwo geograficzno-polityczne. Jednak Polacy często określali te ziemie (lub ich część) terminem „Kresy”. Prelekcja ma na celu ukazanie znaczenia i genezy poszczególnych określeń oraz wyjaśnieniu wątpliwości, jakie mogą one budzić u współczesnego odbiorcy. Jako ilustracja wykorzystane będą dawne mapy przechowywane w Bibliotece Ossolineum.
Transmisja on-line na Facebooku.
16‒18 września (piątek-niedziela)
Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich
Wystawa, wykłady, oprowadzania.
Erich Fuchs to jeden z najważniejszych dolnośląskich twórców XX w. Odkąd artysta po raz pierwszy odwiedził Sudety w wieku dziewiętnastu lat, górale sudeccy, ich życie, praca i kultura stały się ulubionymi tematami jego prac.
https://www.facebook.com/events/621235652846734/
miejsce: Refektarz, Sala Konferencyjna