Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum

Prezentacja zbiorów w Czytelni Głównej, fot. Andrzej Niedźwiecki

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczynamy w Ossolineum już we wrześniu. Pierwszą okazją do tego będą Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których będzie można zobaczyć najciekawsze i najbardziej oryginalne zbiory nawiązujące do tamtych radosnych, ale i pełnych niepokoju dni. Klimat pierwszych chwil wolności przywołamy za pośrednictwem dawnych map i numizmatów, wśród których jedną z najciekawszych jest kwadratowa moneta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Wartość suwerenności Polski odkryjemy także w nawiązaniach historycznych – w rękopisach tworzonych „ku pokrzepieniu serc” dzieł Henryka Sienkiewicza, i w równoległych narracjach tożsamościowych prowadzonych np. w tajemniczym manuskrypcie Tory. Te i wiele innych atrakcji zaprezentujemy w sobotę, 8 września 2018 w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37.

Dodatkową atrakcję 8 września przygotowuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, który w wyjątkowej scenerii ossolińskiego dziedzińca organizuje ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

15 września 2018 prezentacje w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się po raz pierwszy w budynku ZNiO przy ul. Sołtysowickiej 24, gdzie mieści się Dział Dokumentów Życia Społecznego i Dział  Nowych Druków Ciągłych (Czasopism). Na spotkaniach i prelekcjach w oddziale przy ul. Sołtysowickiej dowiemy się m.in., jak wydarzenia 1918 roku relacjonowała prasa, spojrzymy także na tradycję ruchów wolnościowych z perspektywy Pomarańczowej Alternatywy.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum obejmują także odbywające się w dniach 9 i 16 września spotkania w Muzeum Pana Tadeusza. W tych dniach zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Gabinetem Świadków Historii na wystawie stałej Misja: Polska oraz specjalne oprowadzanie po wystawie Rękopis Pana Tadeusza.

 

KIEDY: 8, 9, 15 i 16 września 2018
GDZIE: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – gmach główny (ul. Szewska 37), oddział (ul. Sołtysowicka 24), Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
CZAS TRWANIA: 15–30 min. Ze względu na wstęp w małych grupach wydarzenia realizowane są dla kilku następujących po sobie grup (wstęp co pół godziny lub co godzinę).
ZAPISY: Wstęp bezpłatny, konieczna rejestracja pod adresem: zapisy@ossolineum.pl

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

15 września 2018 (sobota), oddział Ossolineum (ul. Sołtysowicka 24)

Godz. 11.00
Ojczyzna, miasto, człowiek. Dokumenty Życia Społecznego w Ossolineum
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, w czasie którego uczestnicy obejrzą wybrane specjalnie na tę okazję obiekty, a także posłuchają opowieści specjalistów, pracowników Ossolineum. Zaprezentujemy plakaty z lat 1918–1920 i materiały przedstawiające zniszczenia i odbudowę Wrocławia w latach 1945–1950. Odbędzie się także prelekcja „My jesteśmy krasnoludki” przybliżająca działalność Pomarańczowej Alternatywy.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 12.00 i 13.00
Czym są dokumenty życia społecznego? – warsztaty
Możliwość obejrzenia, a nawet dotknięcia wybranych obiektów ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, poznania misji Działu i sposobów jego pracy, a także metod dokonywania kwerend oraz opracowywania zbiorów, zarówno dawniej, jak i dziś.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 12.00 i 13.00
Czasopisma z okresu rozbiorów w Ossolineum
Prezentacja czasopism poświęconych tematyce niepodległościowej. Odwiedzający zobaczą w Dziale Nowych Druków Ciągłych czasopisma wydawane podczas powstania listopadowego 1830 r., niezwykle interesujące periodyki z okresu Wielkiej Emigracji, czy ukazujące się w czasie powstania styczniowego 1863 r., a także przeczytają doniesienia prasowe z wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 11.00 i 11.30
Jak zabezpieczamy ossolińskie dokumenty, czasopisma i plakaty? – zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Introligatornia 2012

Wnętrze Pracowni Introligatorskiej we wrocławskim Ossolineum w 2012 r.

 

16 września 2018 (niedziela), Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
Godz. 12.00 i 14.00
Drogi do wolności w Muzeum Pana Tadeusza
Oprowadzanie po wystawie Rękopis Pana Tadeusza osnute wokół idei wolności i niepodległości.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Muzeum Pana Tadeusza

 

ARCHIWUM

 

8 września 2018 (sobota), gmach główny OSSOLINEUM, ul. Szewska 37

Godz. 11.00 i 12.00
O niepodległości przed jej utratą. Trylogia Henryka Sienkiewicza w manuskrypcie oraz zabytki sztuki drukarskiej XVI–XVIII wieku
W Refektarzu zobaczymy rękopisy Sienkiewiczowskiej Trylogii, wysłuchamy opowieści o tym, jak noblista działał na rzecz odzyskania niepodległości, a także będziemy podziwiać oryginalne dokumenty polskich organizacji politycznych i wojskowych walczących o niepodległość, m.in. odezwy, zarządzenia, pisma ulotne i fotografie. Uczestnicy spotkania będą mogli też podziwiać stare druki, takie jak chociażby jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy statutów Jana Łaskiego wytłoczonych na pergaminie. Ta pierwsza kodyfikacja polskiego prawa poprzedzona została tekstem Bogurodzicy, najstarszej polskiej pieśni religijnej, rycerskiej i ojczystej.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl
JEDYNY POKAZ ZAKUPIONEJ PRZEZ ZAKŁAD NARODOWY. IM. OSSOLIŃSKICH KOLEKCJI RĘKOPISÓW HENRYKA SIENKIEWICZA Z ARCHIWUM PISARZA I JEGO RODZINY.

ZAKUP KOLEKCJI ZOSTAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ GMINĘ WROCŁAW.

PATRONAT MEDIALNY: TVP3 WROCŁAW

 

Godz. 11.00, 11.30, 12.00 i 12.30
Rok 1919 w Ossolineum podczas walk o Lwów. Podróż w czasie w ossolińskim magazynie
Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych zaprasza do wspólnej podróży w czasie, do Lwowa w 1919 r., kiedy toczyły się walki o miasto. W specjalnie zaaranżowanym na to spotkanie magazynie uczestnicy będą mieć niezwykłą możliwość poznania dramatycznego fragmentu historii Ossolineum. Rok 1919 i walki o Lwów – te wydarzenia zostaną przedstawione przez pryzmat druków znajdujących się w zbiorach, ale nie tylko, w spotkaniu weźmie też udział grupa rekonstruktorska, dzięki której uczestnicy będą mogli wczuć się w klimat wydarzeń sprzed niemal stu lat.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 11.00 i 11.30
Jak zabezpieczamy ossolińskie księgi? Zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 11.00, 11.30, 12.00 i 12.30
Ossolineum praktycznie, czyli spacer nie tylko dla naszych czytelników
Odwiedziny czytelni i katalogu głównego. Jak nowoczesne technologie umożliwiają opracowanie i popularyzację zbiorów oraz scalanie rozproszonych kolekcji.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 12.00 i 13.00
Malarz, rysownik, więzień polityczny. Syberyjskie prace Feliksa Lachowicza ze zbiorów Ossolineum
W Sali pod Kopułą zaprezentowane zostaną prace Feliksa Lachowicza (1884–1941), urodzonego w Drohobyczu niezwykłego artysty-samouka, w latach I wojny światowej jeńca skazanego na pobyt na Syberii, a następnie żołnierza 5. Dywizji Strzelców Polskich, którego droga do wolnej Ojczyzny wiodła przez ziemie zauralskie. Rysunki i akwarele artysty przedstawiające jego syberyjską drogę i służbę w 5. Dywizji przedstawi kustosz Beata Długajczyk z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 12.00 i 13.00
Książki w Ossolineum. Książki o Niepodległości
W jaki sposób książki trafiają do Ossolineum, można będzie osobiście sprawdzić w Dziale Gromadzenia Nowych Druków Zwartych. Dział nie posiada własnych zbiorów, jest „tranzytowym” miejscem, z którego nabytki książkowe trafiają do zbiorów głównych – magazynów druków zwartych. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego widzowie nie tylko zapoznają się z nowościami wydawniczymi z bieżącego roku poświęconymi tematyce odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także poznają zasady i formy pracy działu, m.in. sposoby pozyskiwania darów, nawiązywania kontaktów z darczyńcami, a także dokonywania zakupów aukcyjnych.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 13.00, 13.30, 14.00 i 14.30
Pieniądz odrodzonej Polski. Z numizmatycznych kolekcji Ossolineum
Dział Numizmatyczny zaprasza na niezwykły pokaz – uczestnicy będą mogli zobaczyć środki płatnicze używane na ziemiach polskich w pierwszych latach niepodległości, tj. pierwsze banknoty markowe, pierwsze monety, banknoty markowe z okresu tzw. hiperinflacji o niezwykle wysokich wielomilionowych nominałach, pierwsze polskie złotówki z lat reformy monetarnej Władysława Grabskiego w 1924 r., a także niektóre bony i pieniądze zastępcze używane lokalnie w latach 1918–1921. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia bardzo rzadkich monet z okresu międzywojennego, np. prywatnej złotej dwuzłotówki wydanej przez Walerego Amrogowicza w 1928 r. czy srebrnej klipy (monety kwadratowej) z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z 1934 r.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 13.00 i 14.00
Dziedzictwo Nieobecnych. Rękopiśmienny skarb kultury duchowej Żydów polskich ze zbiorów Biblioteki Ossolineum: prezentacja rękopisu hebrajskiej Tory z XV w., konserwowanej w Dziale Konserwacji ZNiO
Iluminowany Pięcioksiąg Mojżesza jest manuskryptem na pergaminie, jednakże nie ma charakterystycznej formy zwoju, ale jest kodeksem ujętym w okładkę z desek i skóry, zamykaną na metalowe zapinki. To bardzo niekonwencjonalna postać najważniejszego tekstu judaizmu. Dla jakich celów powstała? W jakim obszarze Europy? Co zawierają iluminacje? Nie na wszystkie pytania jesteśmy dzisiaj w stanie odpowiedzieć. Stawiamy hipotezy, o których warto podyskutować.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Godz. 13.00 i 14.00
Historie przedmiotów. Historie ludzi. Spotkanie z konserwatorem metalu Ossolineum
Podczas spotkania zaprezentowana zostanie biżuteria patriotyczna okresu powstania styczniowego 1863–1864 r., medale, odznaczenia i plakiety pamiątkowe z I wojny światowej oraz pamiątki ocalałych z getta łódzkiego. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość obejrzenia niezwykłych obiektów przed konserwacją, w jej trakcie i po konserwacji. Prezentacji towarzyszyć będzie opowieść konserwatora.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Tora

9 września 2018 (niedziela), Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
Godz. 12.00 i 14.00
Drogi do wolności na wystawie „Misja: Polska”
Oryginalne Audycje Radia Wolna Europa dotyczące wspomnień uczestników najważniejszych wydarzeń lat 1914–1920 w Polsce połączone z prezentacją eksponatów i komentarzem historycznym kuratora wystawy oraz dokumenty Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK i Kierownictwa Walki Cywilnej Polskiego Państwa Podziemnego.
Rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl

Gabinety Świadków Historii

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.