Europejskie Dni Dziedzictwa. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich – 16-18 września 2022 r.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich serdecznie zaprasza na wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa:

Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich.

W dniach 16-18 września zapraszamy na wędrówkę po przedwojennych Sudetach! Wystawie dzieł jednego z najważniejszych dolnośląskich artystów XX wieku – Ericha Fuchsa, towarzyszyć będą wykłady o jego twórczości i o polsko-niemieckim dziedzictwie Sudetów.

PROGRAM

16 września / piątek
Refektarz

12:00-18:00 – Wystawa dzieł Ericha Fuchsa
17:00 – Oprowadzanie kuratorskie


17 września / sobota
Sala Konferencyjna, pl. Nankiera 17

Konferencja popularnonaukowa w sali konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (z tłumaczeniem symultanicznym i transmisją on-line)

9:00
Przywitanie

9:30
Wojciech Gruk (Muzeum Książąt Lubomirskich, Wrocław), W rytmie przyrody, w rytmie życia. Artystyczne fascynacje Ericha Fuchsa

10:00
Dyskusja

10:15
Ksenia Brzezicka-Stanicka (Herder Institut, Marburg),  “Przędzenie, tkanie i szpulowanie”. Obraz śląskich rzemiosł w twórczości Ericha Fuchsa

10:45
Dyskusja

11:00
Anna Kurpiel (Uniwersytet Wrocławski), Sudety i Dolny Śląsk – translokalne dziedzictwo wielu dziedziców

11:30
Dyskusja

11:45
Przerwa kawowa

12:30
Tadeusz Boroń (Klub Seniora Sudecka Chatka, Gruszków), O projekcie nazwania imieniem Ericha Fuchsa żółtego szlaku turystycznego w Rudawach Janowickich

13:00
Dietrich Kowalski (Senioren Botschafter, Active Senioren: Sachsen), Renate Baumgärtner auf den Spuren von Erich Fuchs [Podróż śladami dziadka. Wizyta wnuczki Ericha Fuchsa na Dolnym Śląsku]

13:15
Dyskusja

13:30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie dla uczestników konferencji

Refektarz
10:00-18:00
Wystawa dzieł Ericha Fuchsa

13:30
Oprowadzanie kuratorskie


18 września / niedziela
Refektarz

10:00-18:00
Wystawa dzieł Ericha Fuchsa

12:00
Oprowadzanie kuratorskie

Godziny otwarcia wystawy w Refektarzu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich
• 16.09. 12:00-18:00
• 17.09. 10:00-18:00
• 18.09. 10:00-18:00

Artysta. Kiedy Erich Fuchs (1890-1983) odwiedził Sudety w wieku dziewiętnastu lat, zakochał się w nich od pierwszego wejrzenia. Po skończeniu studiów artystycznych i przeprowadzce na Śląsk poświęcił on swój talent uwiecznianiu piękna górskiego krajobrazu, a także życia, pracy i obyczajów śląskich górali. Dzięki etnograficznej pasji artysty, połączonej ze znakomitym zmysłem obserwacji, jego prace są wyjątkowymi dziełami sztuki i stanowią obecnie wielką wartość dokumentacyjną. Muzeum Książąt Lubomirskich posiada jedną z największych na świecie kolekcji jego prac.
Wystawa. Zapraszamy w podróż w przedwojenne Sudety, do świata, który bezpowrotnie przeminął: świata tradycyjnych wspólnot lokalnych; świata ludzi żyjących według rytmu surowej, górskiej przyrody; świata w którym rękodzieło nie zostało jeszcze wyparte przez produkcję masową. Ekspozycja obejmuje wybór prac Ericha Fuchsa powstałych w latach 1909-1933, w tym grafiki z uznawanego za dzieło życia artysty cyklu „Lud śląski”, a także szkice wykonane przez niego podczas pierwszej wizyty w Sudetach w 1909 roku. Wystawa prezentuje szerokie spektrum fascynacji artysty a także pozwala na wgląd w jego proces twórczy.

Wykłady i oprowadzania po wystawie. Serdecznie zapraszamy na towarzyszące wystawie wykłady i oprowadzania kuratorskie. W ich trakcie pracownicy Muzeum Książąt Lubomirskich i zaproszeni goście w przystępny i ciekawy sposób opowiedzą o znaczeniu dorobku artysty w historii sztuki, etnografii, a także jego miejscu w kulturze dzisiejszego Dolnego Śląska. Liczymy na Państwa udział w dyskusjach!

Muzeum Książąt Lubomirskich
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Wrocław
ul. Szewska 37

Organizator:
Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich

Partner:
Instytut Herdera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią w Marburgu
Finansowanie:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.