Feminatywa Polsko-Ukraińska w Ossolineum!

Feminatywa

W dniach 27 sierpnia i 3 września 2021 roku w Ossolineum odbędą się spotkania w ramach Feminatywy Polsko-Ukraińskiej, organizowanej przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu w partnerstwie z PEN Ukraine.

Feminatywa Polsko-Ukraińska to festiwal o tematyce społeczno-kulturalnej, który rozpoczął swoją działalność w 2020 roku jako kobieca przestrzeń dyplomacji kulturalnej i debaty wokół relacji polsko-ukraińskich. W tym roku odbędzie się druga edycja festiwalu. Ossolineum jako miejsce partnerskie po raz pierwszy dołączyło się do organizacji wydarzenia.

Feminatywa to przede wszystkim festiwal skupiony wokół literatury, ale nie tylko. Pomyślany jako platforma dialogu i bezpieczna przestrzeń rozmowy na ważne współczesne tematy, festiwal służy bliższemu poznawaniu się Polek i Ukrainek, Polaków i Ukraińców oraz wzajemnemu popularyzowaniu kultur i literatury.

W tym roku Feminatywa rozpocznie wrocławskie obchody 30. rocznicy niepodległości Ukrainy.  Festiwal odbywać się będzie w formule hybrydowej – spotkania na żywo z udziałem publiczności będą transmitowane w Internecie.

 

Spotkania Femintywy w Ossolineum (ul. Szewska 37, Wrocław):

27.08.2021, godz. 18.00
Czas herstorii. Porozmawiajmy o dziejach kobiet
Obowiązują zapisy: https://fama.wroc.pl/czas-herstorii/

03.09.2021, godz. 18.00
Feminizm prowincjonalny
Obowiązują zapisy: https://fama.wroc.pl/program-feminatywy-polsko-ukrainskiej-2021/

 

Poza dwoma spotkaniami Feminatywy Polsko-Ukraińskiej, w dniu 28 sierpnia 2021 roku w ramach festiwalu w Ossolineum odbędzie się prezentacja projektu herstorycznego Metropolitanka oraz Warsztaty historii kobiet.

Metropolitanka to jeden z pierwszych i obecnie jeden z najszerszych projektów herstorycznych (historii kobiet) w Polsce, który powstał w 2012 roku dzięki inicjatywie grupy społecznej. Od początku realizowany jest przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Projekt opowiada o roli kobiet w historii.  W jego ramach powstaje baza Pomorzanek – zbiór biogramów kobiet ważnych dla regionu, są też organizowane spacery dla dorosłych pt. Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet etc.

Warsztaty historii kobiet, prowadzone przez Annę Urbańczyk, trenerkę równościową, aktywistkę praw człowieka i koordynatorkę projektów społecznych, będą m. in. poświęcone pytaniom Czym jest herstoria? Jak przyjmować równościową perspektywę, mówiąc o wydarzeniach historycznych? Czym jest płeć kulturowa i jakie są jej powiązania z herstorią?

28.08.2021, godz. 11.30-15.30
(Sala Konferencyjna Ossolineum)
Wiek: 18+
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: www.fama.wroc.pl

Więcej informacji: https://fama.wroc.pl/dzien-z-herstoria/

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.