Ferie w Ossolineum

Ferie w Ossolineum

TU SZTUKA! 

to hasło tegorocznych ferii w Ossolineum i w Muzeum Pana Tadeusza

Zapraszamy we wtorki i czwartki, godz. 12.00–13.30
Wstęp bezpłatny

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat na spotkania ze sztuką. W każdy feryjny wtorek spotykamy się w Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, zaś w czwartek w gmachu głównym Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Prosimy o przesłanie danych (imię i nazwisko oraz wiek dziecka, numer telefonu kontaktowego, imię i nazwisko opiekuna) na adres email: zapisy@ossolineum.pl

 

Program zajęć

wtorek, 16 stycznia, godz. 12.00
Dwie strony medalu. Płaskorzeźba
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

W Muzeum Pana Tadeusza możemy zobaczyć medale, chociażby Prezydencki Medal Wolności, najwyższe odznaczenie cywilne Stanów Zjednoczonych nadawane przez Prezydenta USA obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom. Kim jest tajemnicza postać, której nadano ten medal i za jakie zasługi? Jak wygląda to odznaczenie? Zobaczymy też inne medale, dotkniemy ich, sprawdzimy, czy są ciężkie, z czego je wykonano. Zabawimy się też w medalierów, aby samodzielnie wykonać medal, który będzie złoty.

 

czwartek, 18 stycznia, godz. 12.00
Czarno-biała zima. Grafika
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

W zbiorach Ossolineum znajdują się niezwykłe prace graficzne, wykonane różnymi technikami; przedstawiają różne motywy, wśród nich są także widoki zimowe… Jak powstaje grafika? Jak bardzo poszczególne techniki różnią się od siebie? Jak wygląda warsztat grafika? Zapraszamy na zajęcia, w czasie których poznamy tę niezwykłą dziedzinę sztuk plastycznych, a co najważniejsze, sami spróbujemy wykonać grafikę.

 

wtorek, 23 stycznia, godz. 12.00
Łapacz słów. Poezja
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Według Tadeusza Różewicza poezja nie zawsze przyjmuje formę wiersza. Problem w tym, że kiedy koniecznie chce się ją złapać – znika. Dlatego skonstruujemy łapacze, które pozwolą uchwycić różnicę pomiędzy rzeczą, jej nazwą i jej wizerunkiem. Inspirując się wierszami poety, poćwiczymy tworzenie odległych porównań, zaskakujących analogii i nowych metafor.

 

czwartek, 25 stycznia, godz. 12.00
Tajemnice dawnych fresków. Malarstwo
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

W gmachu głównym Ossolineum znajduje się dawna klasztorna jadalnia, czyli refektarz, a w nim ponadtrzystuletnie malowidła ścienne. Staną się one tematem naszego spotkania, podczas którego nie tylko przyjrzymy się tajemniczym postaciom przedstawionym przez dawnych artystów, ale również dowiemy się, jak restaurowano i odtwarzano zniszczone malowidła. Uczestnicy także spróbują wczuć się w rolę konserwatora cierpliwie rekonstruującego bezcenne malowidła.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.