Ferie w Ossolineum – styczeń 2012

W czasie ferii zimowych zapraszamy dzieci w wieku 7 – 12 lat do odkrywania bogactwa  ossolińskich zbiorów. Oprócz arcyciekawych ksiąg zostaną zaprezentowane również bezcenne monety, miniaturowe portrety, a także gra planszowa sprzed ponad 150 lat.  Spotkanie odbywać się będą we wtorki i czwartki o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna: 71 335 64 83.

17. 01. 2012 (wtorek), godz. 12.00 
Smoki, centaury, jednorożce  i inni mieszkańcy najstarszych ksiąg.
W starych manuskryptach z Działu Rękopisów można odnaleźć nie tylko łacińskie modlitwy i pieśni, ale również całe średniowieczne bestiaria. Razem dokładnie przyjrzymy się fantastycznym  krainom, które powstawały na marginesach i w inicjałach najstarszych ksiąg. W czasie warsztatu plastycznego będziesz miał okazję wykazać się pomysłowością w wymyślaniu „Stworów z bordiury”.

19. 01. 2012 (czwartek), godz. 12.00  
Rzut kostką przez polskie dzieje – gra planszowa „Piast”.
Zagramy w grę planszową sprzed 100 lat! Kostka, pionki, żetony i plansza do gry sprzed stu lat zapewnią mnóstwo emocji podczas kontaktu z dziejami Polski. Rozgrywki zostaną poprzedzone prezentacją najważniejszych i najciekawszych pól planszy, a każde z nich odpowiada jakiemuś wydarzeniu z historii.

24. 01. 2011 (wtorek), godz. 12.00
Ciekawostki ossolińskie.  
Czy wiesz, że kiedyś książki ozdabiano prawdziwym złotem, ręcznie je ozdabiano, a ich strony nie zawsze były z papieru?  W ossolińskich zbiorach można odnaleźć niezwykłe książki o przedziwnych kształtach i okładkach. Jest też mapa, która ma kształt długiej wstęgi, inna z kolei przedstawia świat jako płaskie koło. Są też monety, którymi zamiast płacić, ozdabiano sobie palce i nadgarstki. Po prezentacji zbiorów każdy będzie mógł wykonać papierową bransoletkę lub pas z monet.

26. 01. 2011 (czwartek), godz. 12.00
Małe jest piękne – najmniejsze zabytki z ossolińskich zbiorów.  
Książeczka, którą można schować w jednej dłoni, a czytać ją trzeba przez szkło powiększające. Portret, który zmieścił się w pierścionku. Widoki miast,  greccy bogowie i portrety królów na srebrnych i złotych monetach. Bogate w szczegóły miniatury w średniowiecznych manuskryptach. Czasem opłaca się pochylić dłużej nad niewielkim przedmiotem, by dostrzec jego piękno! Na zakończenie każdy stworzy swoją miniaturę portretową.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich
Miejsce spotkania: w holu, na parterze – wejście od Zaułka Ossolińskich.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.