Festiwal im. Brunona Schulza w Ossolineum

W 2012 roku przypada 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików – Brunona Schulza. Festiwal literacki zorganizowany w dniach 14-19 listopada 2012 jest formą uczczenia pamięci pisarza i przypomnieniem jego dzieła, jest także wielkim świętem literatury. Festiwal ma charakter międzynarodowy i oprócz spotkań i dyskusji poświęconych Schulzowi stanie się także okazją do rozmów o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich oraz o obrazie tych relacji w literaturze i sztuce.


Program Festiwalu w Ossolineum

14 listopada 2012 r. (środa)
godz. 16:00–17:00 – Historia Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu      
Spotkanie z Wierą Meniok (dyrektor Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu)
Miejsce: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6 we Wrocławiu

Wszystkie pozostałe panele dyskusyjne, wykłady i spotkania odbędą się w Refektarzu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 we Wrocławiu (wejście od Zaułka Ossolińskich)

15 listopada 2012 r. (czwartek)
godz. 16.00–17.00
Panel dyskusyjny: Schulz i poeci z udziałem Ryszarda Krynickiego, Wojciecha Bonowicza, Tomasza Różyckiego. Prowadzenie: Marcin Baran

Otwarcie wystawy: Bruno Schulz i Drohobycz w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

godz. 17.30-19.00
Panel dyskusyjny: W poszukiwaniu tożsamości

Udział wezmą: Konstanty Gebert (publicysta „Gazety Wyborczej”), Zbigniew Mikołejko (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Piotr Wojciechowski (pisarz i rysownik)

17 listopada 2012 r. (sobota)
godz. 12.00–13.00  – Spotkanie z Ludwikiem Flaszenem „Czytając Schulza – świadectwo”
Prowadzenie: Marcin Sendecki

godz. 13.15-14.45
Panel dyskusyjny: Sami swoi i obcy. Polska–Ukraina
Udział wezmą:  Jarosław Hrycak (Uniwersytet Lwowski), Adolf Juzwenko (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych PAN). Prowadzenie: Mirosław Maciorowski

godz. 15.00-16.00
wykład Pawła Huelle: „Mesjasz” – zaginiona powieść Brunona Schulza
Oprócz tajemnic zaklętych w opowieściach autorstwa Brunona Schulza, które przetrwały do naszych czasów, istnieją też tajemnice dotyczące tekstów, których nie dane było nam poznać. To przypadek powieści „Mesjasz”, której kształt postara się wydobyć z niebytu Paweł Huelle.

godz.16.15-17.15
spotkanie: „Cynamonomania”
Z Janem Gondowiczem (eseistą i bibliofilem) rozmawia Grzegorz Jankowicz
Niekoronowany król polskiego minieseju, znawca literatury wszelakiej, człowiek, który naprawdę czyta książki (a nie tylko streszczenia na skrzydełkach) i potrafi o nich arcyciekawie opowiadać, czyli Jan Gondowicz podzieli się z publicznością niewielką tylko częścią (ze względu na ograniczony czas) swych schulzowskich fascynacji i odkryć.

godz. 17.30-19.00
Panel dyskusyjny: Wokół „Żydokomuny” Pawła Śpiewaka
Udział wezmą: Jan Tomasz Gross (Princeton University), Rafał Grupiński (eseista, szef Klubu Parlamentarnego PO), Paweł Śpiewak (dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Prowadzenie: Jacek Kurczewski
Dyskusja sprowokowana ukazaniem się książki Pawła Śpiewaka. Jej uczestnicy będą się zastanawiać, na ile wybitnemu socjologowi udało się przedstawić uczestnictwo Żydów w ruchu komunistycznym. Spróbują także przeanalizować stereotyp „żydokomuny” w życiu politycznym Polski, Europy i świata.

Szczegółowy program na stronie: http://brunoschulz.dybook.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.