Francuska misja wojskowa w Polsce. W stulecie powstania – wystawa

Plakat

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Od 7 do 31 marca 2022 zapraszamy do obejrzenia wystawy „Francuska misja wojskowa w Polsce. W stulecie powstania”, która będzie na ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Pierwsza część ekspozycji została zorganizowana przez Łazienki Królewskie i Stowarzyszenie Kawalerów Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi.

Wystawa przedstawia rolę jaką pełniła Francuska Misja Wojskowa przy kształtowaniu się Armii Polskiej i walki o niepodległość. Ukazuje historię Misji i powstawania Armii Polskiej we Francji, a także sylwetki bohaterów tamtych wydarzeń m.in. Józefa Piłsudskiego, Ferdynanda Focha, Józefa Hallera. Ekspozycja podkreśla ogromne znaczenie Francji w tworzeniu Armii Polskiej, a także w czasie wojny polsko-bolszewickiej i bitwy warszawskiej.

Organizatorami drugiej części ekspozycji są: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Ambasada Republiki Francuskiej i Alliance Française Stowarzyszenie Wrocław.

Na planszach zostały zaprezentowane: amerykańska misja Wacława Gąsiorowskiego – pisarza, i działacza społecznego, redaktora tygodnika francusko-polskiego „Polonia”, przyjazd Armii Błękitnej do Polski, polscy lotnicy w kabinach francuskich samolotów oraz wizyta marszałka Ferdynanda Focha we Lwowie.


„Braterstwo broni”

Wydarzenie towarzyszące

Wystawie towarzyszy książka „Braterstwo broni. Wsparcie wojskowe Francji dla Polski  1917–1924” autorstwa Jana Romana Potockiego, Frédérica Guelton i Małgorzaty Grąbczewskiej.

W piątek, 11 marca 2022, o godzinie 17.00 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie poświęcone tejże publikacji. Spotkanie poprowadzi dr Adolf Juzwenko, zaś
gośćmi będą Jan Roman Potocki, Małgorzata Grąbczewska, płk. Jérôme Mallard
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie MPT.


Również w  Muzeum Pana Tadeusza w sali Biblioteka można natomiast zobaczyć pamiątki i fotografie związane z historią Armii Polskiej we Francji i polsko-francuskiej współpracy wojskowej. Obiekty pochodzą ze zbiorów różnych działów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wśród zebranych eksponatów dużą część stanowią pamiątki po Wacławie Gąsiorowskim – pisarzu i działaczu społeczno-politycznym. Są to m.in. opaska z haftowanym orłem noszona na rękawie munduru przez Gąsiorowskiego podczas pobytu w USA, złoty zegarek z dedykacją wręczony Gąsiorowskiemu za zasługi dla tworzenia Armii Polskiej we Francji, czy okładka czasopisma „Polonia”, którego Gąsiorowski był założycielem i redaktorem.

Żołnierze Armii Polskiej we Francji byli nazywani Armią Błękitną ze względu na kolor mundurów. Na wystawie prezentujemy odznaki z wizerunkami orła, które żołnierze nosili na czapkach i naramiennikach, a także rogatą czapkę szeregowego Armii Polskiej, uszytą z oryginalnego francuskiego sukna mundurowego.

Na fotografiach pokazanych na wystawie można odnaleźć ważne postaci tamtych wydarzeń – marszałka Ferdynanda Focha, Wacława Gąsiorowskiego, wojewodę lwowskiego Kazimierza Grabowskiego, Józefa Piłsudskiego, czy Romana Dmowskiego.
Przewodniczący Komitetu Narodowego Polskiego Roman Dmowski i dowódca francuskiej 4 Armii gen. Henri Gouraud dokonują przeglądu 1. Pułku Strzelców Polskich, wcielonego do 163 dywizji piechoty walczącej w Szampanii. 18 czerwca 1918 w Sept Saulx (k/ Reims) 1. PSP otrzymał sztandar od miasta Paryż.

11 marca–3 kwietnia 2022
Wstęp w ramach biletu na wystawy stałe Muzeum Pana Tadeusza
Kurator: dr Łukasz Koniarek

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.