Grafika z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich – jeszcze tylko do soboty!

Jeszcze tylko do soboty 13 grudnia br. można zwiedzać wystawę Grafika z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak -Jeziorańskich. Zapraszamy.


W bieżącym roku przypada setna rocznica urodzin legendarnego „kuriera z Warszawy”. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Znany jest on przede wszystkim z bohaterskich zasług podczas II wojny światowej, emigracyjnej działalności dziennikarskiej w Radiu Wolna Europa oraz politycznej w Stanach Zjednoczonych. W cieniu pozostawała natomiast jego pasja zbierania polskich dzieł sztuki. Ta szczególna kolekcja, powstająca przez ponad pół wieku, gromadzona była dla stworzenia namiastki domu ojczystego na obczyźnie. Jan i Jadwiga Nowak-Jeziorańscy cały swój dorobek kolekcjonerski oraz archiwum ofiarowali do Ossolineum, aby służyły Polakom, co świadczy o ich niezwykłym patriotyzmie i potrzebie spełnienia obowiązku wobec Ojczyzny.
Część zbioru dzieł sztuki – obrazy, miniatury, akwarele i rysunki prezentowana była w 2012. Obecne wystawa pokazuje bez mała 350 grafik, powstałych od XVII do XXI stulecia. Dotyczą one Polski, szczególnie Warszawy, innych miast Rzeczypospolitej, portretów, wydarzeń historycznych oraz dawnych mundurów i strojów. Wśród nazwisk twórców rycin pojawiają się najwybitniejsi polscy sztycharze z Michałem Płońskim i Janem Piotrem Norblinem na czele. Wystawie towarzyszy naukowy, w pełni ilustrowany katalog Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Arkadiusza Dobrzynieckiego i Hanny Kuś-Joachimiak.

Miejsce: Ossolineum – Sale Pod Kopułą, Wrocław, ul. Szewska 37
Wystawa czynna od 2 października 2014 do 13 grudnia 2014,
od wtorku do soboty, godz. 10-18.
Uwaga: czynna również 11 listopada.
Wstęp: bilet normalny – 5 zł, ulgowy – 2 zł.

Fotografie:

wystawa6 wystawa5 wystawa4 wystawa3 wystawa2 wystawa1 wystawa7 jezioranski_plakat

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.