W grudniu zapraszamy do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich wszystkich miłośników historii. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Ossolineum wydarzenia poświęcone tej wielkiej rocznicy: otworzymy wystawę opowiadającą o odrodzeniu się polskiej państwowości po stu dwudziestu trzech latach zaborów, spotkamy się także ze świadkami historii, którzy brali czynny udział w powstaniu i działaniach Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, który podczas stanu wojennego niósł pomoc internowanym i ich najbliższym. Rodzinom z dziećmi proponujemy zaś, jak co miesiąc, wspólne warsztaty rodzinne – grudniowe zajęcia poświęcone będą tematyce świątecznej i wprowadzą dzieci i rodziców w pełen ciepła świąteczny nastrój.
Zapraszamy!
Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
9 grudnia 2018 (niedziela), godz. 12.00
Leśna opowieść choinki
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat
Cykl: Rodzinna Pracownia Ilustracji
Prowadzenie: Aldona Mikucka
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37 (gmach główny)
Wstęp bezpłatny, zapisy za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI
11 grudnia 2018–24 marca 2019
Prawem naszym – zmartwychwstanie
Przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to wielowątkowa opowieść o polskich drogach do wolności. Ekspozycja wchodzi w dialog z wystawą stałą Muzeum Pana Tadeusza, rozwijając ważne wątki historyczne i uzupełniając program literacki.
wystawa
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wstęp wolny
13 grudnia 2018 (czwartek), godz. 12.00
Ossolińskie świadectwa niepodległej kultury polskiej
Ossolińskie świadectwa niepodległej kultury polskiej to spotkanie i dyskusja z udziałem bohaterów tamtych dni, twórców i osób aktywnie zaangażowanych w działalność Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego. KCh starał się dotrzeć z pomocą do wszystkich represjonowanych osób na terenie ówczesnej Archidiecezji Wrocławskiej, a także do ich rodzin. Jego członkowie pracowali dobrowolnie i charytatywnie. Zawieszenie stanu wojennego 22 lipca 1983 roku nie przyniosło poprawy sytuacji represjonowanych, dlatego Komitet kontynuował swoją działalność.
Spotkanie i dyskusja
Aula im. prof. M. Gębarowicza w Ossolineum, ul. Szewska 37
Wstęp bezpłatny, konieczna rezerwacja miejsc: zapisy@ossolineum.pl.
Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenie po patronatem honorowym ks. kard. Henryka Gulbinowicza
Wydarzenie wpisane do cyklu: Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
14 grudnia 2018 (piątek), godz. 16.00
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Prawem naszym – zmartwychwstanie
Oprowadzanie: Małgorzata Orzeł (kierownik Działu Historii i Interpretacji Pana Tadeusza w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO), Łukasz Koniarek (kierownik Działu Numizmatycznego w Muzeum Książąt Lubomirskich ZNiO), Mariusz Urbanek (kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO)
Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
______________