Gwiazda – czasopismo dla płci niewieściej

W zdigitalizowanych zbiorach Ossolineum, przechowywanych i udostępnianych we Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. W. Stefanyka, znajdziemy wiele ciekawych czasopism kobiecych z XIX wieku. Jednym z nich jest Gwiazda: czasopismo dla płci niewieściej.

Redaktorem i wydawcą Gwiazdy był Hipolit Stupnicki, znany i szanowany redaktor Biblioteki Lwowskiej, Przeglądu Powszechnego oraz Przyjaciela Domowego. Czasopismo ukazywało się co 10 dni we Lwowie, w latach 1869-1870. Układ czasopisma był stały: wstęp zawierał życiorys znanej postaci kobiecej, często z ilustracjami. Dalej prezentowano wiersz lub powiastkę, a następnie fragment obszerniejszego artykułu np. O potrzebie wyższego wykształcenia naukowego kobiet z powodu wpływu ich na wychowanie i oświatę mężczyzn. Na końcu znajdowały się Rzeczy tyczące się kuchni oraz Rzeczy tyczące się pielęgnowaniu zdrowia, Rozmaitości oraz ryciny przedstawiające kroje ubrań kobiecych.

Na szczególną uwagę zasługuje dział Rozmaitości, w którym pojawiały się aktualne wiadomości dotyczące kobiet w świecie naukowym [pisownia oryginalna]:
Nr 3 (1869):

„…w uniwersytecie zurichskim uczęszcza obecnie na kursa 8 kobiet, siedem z nich uczy się medycyny, ósma zaś filozofji. Z liczby 7 kobiet poświęcających się medycynie 3 są Angielki, 2 Moskiewki, 1 Szwajcarka i 1 Amerykanka.”

„…Londyńskie Two geograficzne, rozdające co roku medale złote zasłużonym geografom, w tym roku przyznało 1 taki medal niejakiej p. Somerville za napisanie dzieła p. t. “Geografia Fizyczna”.”

Czasopismo jest dostępne w formie zdigitalizowanej (plik PDF do pobrania) w kolekcji czasopism polskich Biblioteki W. Stefanyka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.