Hagada z ossolińskich zbiorów

W zbiorach Ossolineum znajduje się wspaniale ilustrowana Hagada paschalna z hebrajsko-angielskim tekstem.

Hagada w języku hebrajskim oznacza legendę, opowieść. Hagada na Pesach (Hagada szel Pesach) to zbiór tekstów związanych tradycyjnie z żydowskim świętem Pesach – fragmentów Biblii, modlitw, legend – opowiadających o wyjściu Żydów z Egiptu. Jest odczytywana podczas wieczornego posiłku pierwszego dnia święta (tzw. sederu). Wydawana jest zazwyczaj w postaci bogato ilustrowanej i zdobionej książki.

Prezentowany egzemplarz to owoc wieloletniej pracy Artura Szyka (1894-1951), znanego grafika i ilustratora książek. W wydaniu tym tekst hebrajski wiąże się w organiczną całość z kunsztownymi kompozycjami figuralnymi, nawiązującymi do wielowiekowych tradycji żydowskiego iluminatorstwa Talmudu. Jest to szczytowe osiągnięcie ilustratorskie artysty, uznawanego za jednego z wybitniejszych przedstawicieli europejskiego art déco. Hagada posiada oryginalną oprawę ze srebrzonej blachy ze sztancowanymi motywami biblijnymi oraz bogatą ornamentyką roślinną. Została zakupiona do zbiorów Ossolineum w 2006 r.

Hagada znajduje się w Dziale Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych (sygnatura 903.736).

The Haggadah. Executed by Arthur Szyk, edited by Cecil Roth, Jerusalem – Tel-Aviv: Nakład „Massadah” i „Alumoth”, 1962 r.

Oprac. Katarzyna Podolec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.