Harry Potter i księgarnia Livraria Lello

W ramach cyklu tekstów Bibliotekarz w Podróży zaprezentowaliśmy już tekst dotyczący Księgarni Lello, która znajduje się w portugalskim Porto. Jak zapowiadaliśmy w pierwszej części tekstu, w drugiej przedstawione zostaną związki tego miejsca z kultową postacią Harry’ego Pottera.

W jaki sposób główny bohater serii książek o przygodach młodego czarodzieja jest związany z księgarnią? Jakie związki ma autorka, brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling (J.K. Rowling), z Porto? Co łączy te wszystkie elementy i dlaczego to miejsce jest tak popularne i  ważne dla fanów książek z Uniwersum Harry’ego Pottera.

J. K. Rowling przeprowadziła się do Porto w 1991 roku, po śmierci swej matki. W tym mieście rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka angielskiego. Tutaj też powstały trzy pierwsze rozdziały pierwszej z siedmiu części przygód Harry’ego Pottera, a dokładnie – Harry Potter i Kamień Filozoficzny. W Porto zrodziły się wstępne pomysły na pozostałe tomy cyklu. Wiele miejsc w tym mieście stanowiło dla autorki inspirację. Swe pomysły zapisywała na serwetkach, gdziekolwiek się znalazła, także we wspomnianej już Księgarni Lello. Tworząc Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, Rowling inspirowała się jej wnętrzem i wyposażeniem. Wspomniane już w pierwszej części tekstu rozwidlające się schody stanowiły pierwowzór dla schodów, które codziennie przemierzają jej książkowi bohaterowie. Wchodząc do księgarni, możemy mieć poczucie, że w jednej chwili przenieśliśmy się z Porto do Hogwartu, ze świata mugoli (niemagiczne osoby w książkach Rowling) do świata szkoły dla czarodziejów. Patrząc na te czerwone schody, widzimy ich literackie przetworzenie – przemieszczające się, skierowujące do niespodziewanych miejsc.

Warto wspomnieć, że wnętrza księgarni Rowling „wykorzystała” także tworząc Diagon Alley (w polskim tłumaczeniu Ulica Pokątna), przy której umiejscowiła liczne sklepy oraz Bank Gringotta.

Co ciekawe, przez pewien czas literaturoznawcy spierali się o to, gdzie powstała opowieść o Harrym Potterze i jakie miasto było głównym źródłem inspiracji. Sporo osób mówiło o szkockim Edynburgu, wskazując jego różne fragmenty. Spór rozstrzygnęła sama autorka, stwierdzając, że miastem, w którym wszystko się zaczęło i które najbardziej ją zainspirowało, było Porto. Na jej stronie internetowej pojawiły się następujące słowa: “In those first weeks in Portugal I wrote what has become my favourite chapter in the Philosopher’s Stone, ‘The Mirror of Erised’ – and had hoped that, when I returned from Portugal I would have a finished book under my arm. In fact, I had something even better: my daughter, Jessica.” [W tych pierwszych tygodniach w Portugalii napisałam rozdział, który stał się moim ulubionym w Kamieniu Filozoficznym, „Zwierciadło Erised” (w polskim tłumaczeniu Zwierciadło Ain Engarp) i miałem nadzieję, że, gdy wrócę z Portugalii, będę trzymała pod pachą ukończoną książkę. W rzeczywistości miałam coś znacznie lepszego – moją córkę Jessicę]. J.K. Rowling Portugalię opuściła w 1993 roku.

Nie należy oczywiście zapominać, że w samym Porto jest znacznie więcej miejsc, które stanowiły inspirację dla Rowling, jednakże to Księgarnia jest tym najbardziej wyrazistym i najbardziej rozpoznawalnym.

(Opracowała Karolina Biniek z Działu Opracowania Nowych Druków Zwartych)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.