Humor i satyra w polskich czasopismach do 1939 – trzy razy „Satyr”

Pierwszy na ziemiach polskich rynek prasy satyrycznej stworzyły Kraków i Lwów. Przełom stuleci XIX i XX w. był czasem przemian społecznych i politycznych i tym samym wymarzonym okresem dla satyry. W Ossolineum w wersji cyfrowej znajdują się 3 czasopisma o tym samym tytule „Satyr”, wydawane w różnych latach.

„Satyr” krakowski

Od 1 stycznia 1892 do1894 ukazywał się w Krakowie dwutygodnik „Satyr” wydawany i redagowany przez Antoniego Ścibora, ze zmiennym podtytułem: „czasopismo ku rozrywce i poprawie obyczajów” albo „pismo ilustrowane, poświęcone sprawom społecznym, humorowi i satyrze”. Strona tytułowa ozdobiona została wizerunkiem greckiego Satyra pół człowieka, pół kozła. W 1896 ukazywał się pod tytułem „Chochlik Krakowski”.
W numerze 8 z 1894 czytamy: „Oto, aby zbyt długim prospektem wzajemnie się nie nudzić, oświadczamy, że dewizą naszą będzie prawda ubrana w szatę satyry”.

W Ossolineum czasopismo dostępne jest w wersji cyfrowej: http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_op.php?OP-012175


„Satyr” lwowski

We Lwowie od 1 marca do 15 czerwca 1903 r. ukazało się najprawdopodobniej tylko 7 numerów ilustrowanego dwutygodnika satyryczno-społecznego „Satyr”, drukowanego w znanej lwowskiej Drukarni i Litografia Pillera i Sp. W napis tytułowy wpleciony jest rysunek głowy Satyra. Od nr 4 podtytuł brzmi: „ilustrowany dwutygodnik humorystyczno-społeczny”. Oryginały egzemplarzy znajdują się tylko w Lwowskiej Bibliotece Stefanyka,  w Ossolineum dostępne są w wersji cyfrowej: http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_op.php?OP-012116


Kolejny „Satyr” krakowski

W 1918, od 1 grudnia do 28 września 1919, w Krakowie kolejny raz pojawia się „Satyr” – tygodnik humorystyczno-satyryczny, wydawany przez Wacława Grabiańskiego i Wiktora Stypińskiego. Zawiera między innymi felietony (Listy Stańczyka do Satyra), mowy Ferdka-Socyalika, liczne przysłowia, wierszyki i ciekawostki, polityczne historie.
W Ossolineum czasopismo dostępne jest w wersji cyfrowej: http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_op.php?OP-012192

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.