Informacja Pełnomocnika ZNiO we Lwowie o przenoszeniu z kościoła Jezuitów zbiorów Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki im. W. Stefanyka

Kościół p.w. Piotra i Pawła we Lwowie, zwany powszechnie kościołem Jezuitów pełni od 1946 r. funkcję magazynu zbiorów Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki im. W. Stefanyka. W zbiorach tam przechowywanych nie ma już cennych obiektów ossolińskich. Polskie książki w kościele Jezuitów to przede wszystkim dublety i niekompletne wydania, głównie XX-wieczne.
Najcenniejszym przechowywanym w kościele zbiorem należącym przed wojną do Ossolineum były zbiory polskiej prasy. Te jednak w latach 2001-2003 zostały przeniesione do magazynów Działu Czasopism Biblioteki im. Stefanyka przy ul. Kowżuna.
Przeważająca część zbiorów w kościele Jezuitów to latami gromadzone i magazynowane wydawnictwa sowieckie należące do tzw. działu wymienno-rezerwowego.
Kościół Jezuitów został ostatnio przekazany Centrum Duszpasterstwa Wojskowego Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego z przeznaczeniem na kościół garnizonowy, stąd Biblioteka im. Stefanyka jest zmuszona do przeprowadzki. Zbiory przewożone są do przekazanego powojskowego obiektu przy ul. Awiacyjnej 1, gdzie umieszczone w znacznie lepszych warunkach niż kościelne, mają być sukcesywnie porządkowane.
Dyrekcja biblioteki zwróciła się do wojska o pomoc w przewiezieniu zbiorów. Książki zostały powiązane sznurkami w paczki i ułożone w stosy. Półki są rozbierane, a następnie na nowo składane w nowych magazynach.
Każda paczka ma kartę informacyjną ułatwiającą utrzymanie ustalonego porządku podczas transportu. Przenoszenie zbiorów kontrolowane jest przez pracowników Biblioteki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.