Jan Paweł II – setna rocznica urodzin (18 maja 1920 r.)

Papież Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu (ok. 1978 r.)

W zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO znajdują się oryginalne materiały, związane z postacią papieża Jana Pawła II. Wśród archiwaliów dominują materiały z Pielgrzymek Papieża Polaka do Ojczyzny. Są to dokumenty centrów prasowych, obsługujących wizytę Ojca Świętego oraz autorskie, a także pochodzące z rodzinnych albumów i kolekcji fotografie.

Charakterystycznym drukiem ulotnym czasów walki o demokrację w Polsce były tzw. cegiełki. Druki te wydawano w formie banknotów o określonych nominałach, pocztówek, albumików fotograficznych, znaczków pocztowych oraz okolicznościowych pieczątek bądź intencji umieszczanych na różnych wydawnictwach. Umożliwiały  one wpłatę i stanowiły dowód wspomożenia funduszów struktur opozycyjnych.

Kolaż fotograficzny z 1984 r., rozpowszechniany w charakterze „cegiełki”.

Kolaż awers

Awers: na kolejnych fotografiach Karol Wojtyła: podczas akademickich ćwiczeń wojskowych w Ożomli koło Przemyśla, sierpień 1939 r.; jako pracownik kamieniołomu (Kraków – Zakrzówek) w czasie wojny ok. 1940-1942; jako papież Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski, czerwiec 1979 r.


Kolaż – rewers

Rewers: pieczęć upamiętniająca rocznicę 1września 1939 r. W górnej części, pośrodku, orzełek strzelecki z napisem: „1.IX. 1984 Białystok”, poniżej „Pamięci poległych za wolność i niezawisłość”


I Pielgrzymka, czerwiec 1979

Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski. Warszawa, czerwiec 1979 r.
(w tle budynek Belwederu)


II Pielgrzymka, czerwiec 1983

Rodacy oczekujący na pojawienie się papieża Jana Pawła II. Wrocław – Ostrów Tumski, czerwiec 1983 r. (II pielgrzymka). Fot. Andrzej i Natalia Lachowicz


Cegiełka na fundusz „Solidarności Walczącej” o nominale 200 zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II (awers i rewers). Na banknocie podpisy: prezesa (Kornel Morawiecki) i skarbnika (Andrzej Lesowski – wł. Wojciech Myślecki). Wrocław, lipiec 1984 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.