Jerzy Regulski „Życie splecione z Historią” – nowa publikacja Ossolineum

Książka prof. Jerzego Regulskiego jest niezwykle interesującą pozycją na rynku wydawniczym wpisującą się w nurt wspomnień osób, które brały udział w najważniejszych wydarzeniach społeczno-historycznych kraju. Autor, posługujący się niemalże gawędowym tokiem prowadzenia narracji, rozpoczyna swą opowieść od korzeni rodu Regulskich. Ważną rolę w kształtowaniu się świadomości Jerzego Regulskiego odegrał Ojciec i jemu poświęcona jest osobna część wspomnień. Dzieciństwo, czasy szkolne i studenckie pozwalają zrozumieć wszystkie życiowe wybory Autora, a tych musiał nieustannie dokonywać.

Najważniejsza część wspomnień dotyczy społecznej aktywności Jerzego Regulskiego. Jego zaangażowania w ruch społeczny Solidarność, obrady Okrągłego Stołu, wybory czerwcowe 1989 r. i tworzenie reformy samorządowej w Polsce. W opowieści o tych wydarzeniach wplecione są historie rodzinne. I właśnie te wątki wspomnień uświadamiają jak bardzo życie prywatne może splatać się z biegiem historii pisanej przez duże „H”.

regulski1Jerzy Regulski (ur. 1924), współtwórca samorządu terytorialnego w Polsce. Inżynier
i urbanista, profesor nauk ekonomicznych, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego
i Uniwersytetu w Roskilde, gościnnie wykładał na 81 zagranicznych uniwersytetach. Uczestnik Konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość”, członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, współprzewodniczący Grupy ds. Samorządu Terytorialnego w ramach obrad Okrągłego Stołu, senator I kadencji, pełnomocnik rządu ds. reformy samorządu terytorialnego, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, ekspert Banku Światowego i innych organizacji międzynarodowych. W uznaniu za szczególne zasługi i wszechstronną działalność na rzecz państwa odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Od 2010 r. doradca Prezydenta RP.

Autor licznych książek w języku polskim i angielskim, publikowanych w kraju i za granicą, m.in.: Samorząd III Rzeczypospolitej. Koncepcje i realizacja (2000), Local Government Reform in Poland. An Insider’s Story (2003), Samorządna Polska (2005), Reformowanie państwa. Moje doświadczenia (2007), Droga do samorządu. Od pierwszych koncepcji do inicjatywy Senatu (1981–1989) (z Michałem Kuleszą, 2009), A Practical Guide to Building Local Government. The Polish Experience (2010).

O książkę Życie splecione z Historią Jerzego Regulskiego prosimy pytać w dobrych księgarniach oraz sklepie internetowym: www.ossolineum.com.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Wydawnictwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.