Józef Piłsudski i Symon Petlura

Katalog

,,My – Polska i Ukraina – powinniśmy osiągnąć porozumienie, bo tylko wtedy możemy oprzeć się Rosji. Wskazywanie na historię polsko-ukraińskich nieporozumień w przeszłości nie jest argumentem dla współczesności”.

Bez wątpienia są to bardzo znamienne słowa Symona Petlury sprzed ponad 100 lat, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń. Sojusz polsko-ukraiński, zawarty przez Józefa Piłsudskiego i Symona Petlurę w 1920 r., był bardzo ważnym krokiem do przerwania konfliktu toczącego się między naszymi narodami. Już wtedy Józef Piłsudski był świadomy, że niepodległa Ukraina jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Sojusz ten umożliwił także zjednoczenie się wobec wspólnego wroga w postaci bolszewickiej Rosji. Pod koniec kwietnia 1920 r. miała miejsce tzw. wyprawa kijowska – polskie i ukraińskie wojska połączyły siły przeciwko Armii Czerwonej. Sojusz ostatecznie niestety nie zapewnił niepodległości Ukrainie, a zawarcie traktatu ryskiego (w którym za stronę uznano Ukraińską SSR) stanowi jego zwieńczenie.

W 2021 r. rzeszowski oddział IPN wydał dwujęzyczny katalog wystawy o sojuszu dwóch mężów stanu naszych bliskich sobie narodów – Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Katalog zawiera ciekawe zdjęcia z tamtego okresu i zarys ówczesnych, trudnych wydarzeń w dziejach Polski i Ukrainy. Polecamy do lektury – niebawem w naszej czytelni.

Katalog dostępny także on-line

Tekst: Adrianna Moszonka, Dział Gromadzenia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.