Kalendarium ossolińskie – 75. urodziny Eugeniusza Geta Stankiewicza

Dnia 14 maja 1942 roku w Oszmianie (obecnie Białoruś) urodził się Eugeniusz Stankiewicz zwany Getem – artysta, grafik, twórca plakatów i ekslibrisów. Postać Geta nierozerwalnie związana jest z krajobrazem Wrocławia, szczególnie Rynku, gdzie w kamienicy „Jaś” miał swoją pracownię zwaną „Domkiem Miedziorytnika”. To tutaj zawisła odkuta w piaskowcu wersja „Zrób to sam” oraz ma siedzibę Muzeum Krasnoludków w budowie oraz Instytut im. Gładyszewa, założone przez Geta.

Get Stankiewicz utrzymywał bliskie relacje z Ossolineum. Pierwszy kontakt Geta nastąpił w 1966 roku, kiedy to od ówczesnego studenta Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecna ASP) zakupiono 22 grafiki. W latach 1972-1973 Get Stankiewicz był kierownikiem artystycznym Wydawnictwa Ossolineum. Początek XXI wieku przyniósł regularniejsze nabytki od artysty.

W Dziale Sztuki znajduje się kilkadziesiąt prac artysty, w tym kompletny cykl „miedzioryt Towarzyski”, będący niecodziennym projektem towarzysko-artystycznym, do którego zaprosił zaprzyjaźnione osoby, nie tylko artystów. Get Stankiewicz był również pomysłodawcą cyklu „Dürery XX. Lubomirskich”, dla którego inspiracją były rysunki Albrechta Dürera z kolekcji Henryka Lubomirskiego. Ponadto w zbiorach znajduje się teka „cd nauki chodzenia”, która powstała wspólnie z Tadeuszem Różewiczem i stanowi odwołanie do tomu wierszy Nauka chodzenia poety.

Eugeniusz Get Stankiewicz zmarł 10 kwietnia 2011 roku.

W Muzeum Pana Tadeusza do 25 czerwca 2017 r. można oglądać wystawę Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz,  która prezentuje historię współpracy dwóch wybitnych wrocławskich twórców: Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza w fotografiach Janusza Stankiewicza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.