Kalendarze ossolińskie

W zbiorach Ossolineum znajdują się trzy kalendarze wydane we Lwowie przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich na lata 1829, 1831 i 1834. Dwa pierwsze zatytułowano „Nowy Kalendarz, czyli Świętnik Lwowski”, a trzeci pt. „Świętnik Lwowski czyli Kalendarzyk na Rok od Stworzenia Świata…”

Najstarszy z kalendarzy, wydany przez pierwszego dyrektora Ossolineum ks. Franciszka Siarczyńskiego, powstawał długo, a to z powodu problemów z wiedeńską cenzurą. W związku z tym w kalendarzu pominięto wiadomości z zakresu literatury, historii, informacji bieżącej. Kalendarz spełniał – poza kalendarium – przede wszystkim rolę informatora głównie o urzędach w Królestwie Galicji i Lodomerii. Tylko jedna część poświęcona była historii kalendarzy, wiadomościom o przepowiedniach, przysłowiach, obrzędach. Wydrukowany w drukarni P. Pillera, ukazał się pod koniec 1828. Na ostatniej, 148, stronie umieszczono napis: „Wydano od Księgozbioru nar. Imienia Ossolińskich we Lwowie”.

„Kalendarzyk na rok 1831” został wydany z rocznym opóźnieniem przez pełniącego funkcję dyrektora Ksawerego Wiesiołowskiego. Kalendarz wydrukowano w drukarni Józefa Schnaydra w 1830, ale przy pomocy uruchomionej w Ossolineum litografii zakładowej.
Kalendarz przygotowany w dużej części przez poprzedniego dyrektora miał zdecydowanie bogatszą zawartość. Był oprawny w okładzinę koloru niebieskiego i zdobiony winietami litograficznymi, również na karcie tytułowej. Jako adres wydawniczy podano Instytut im. Ossolińskich we Lwowie. Oprócz klasycznego kalendarza łacińskokatolickiego i greckokatolickiego oraz części urzędowej zawierał także kalendarz żydowski na rok 5591 od stworzenia świata, artykuł o kalendarzach, informacje o uroczystych obchodach nowego roku w dalekich krainach, u Persów, Tybetańczyków, Chińczyków, a także Słowian, Germanów. Zamieszczono w nim również rozdział autorstwa Ignacego hr. Krasickiego poświęcony życzeniom, składanym i przyjmowanym od innych.

Trzeci i ostatni kalendarzyk był przygotowany za dyrekcji Konstantego Słotwińskiego, wydrukowany w drukarni Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, uruchomionej w 1832 r. Liczył 88 stron. „Świętnik Lwowski czyli Kalendarzyk na Rok od Stworzenia Świata…” po raz pierwszy publikował wykaz pracowników Zakładu. Zawierał także część literacką, w której umieszczono osiem wierszy i opowiadanie poprzedzone mottem Ignacego Krasickiego: „My rządzimy światem, a nami kobiety”.

W Ossolineum wszystkie wymienione kalendarze znajdują się w Dziale Czasopism i mają sygnaturę 16.781.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.