Kiedy Ossolineum pływało po morzach

Równo trzydzieści lat temu polski masowiec otrzymał imię „Ossolineum”.

W 1985 r. w stoczni w Argentynie powstał największy polski masowiec o nazwie „Ossolineum” zbudowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Uroczystość nadania imienia odbyła się 24 września 1985r. W marcu 1986 roku statek wypłynął w pierwszą podróż pod dowództwem kpt. Stanisława Czadera z Buenos Aires przez San Lorenzo, Rosario i Santos do Rotterdamu.

Po zakończeniu podróży, 15 sierpnia 1986 r. w porcie w Świnoujściu odbyło się uroczyste podniesienie bandery. Matką chrzestną statku została Barbara Kocowska – specjalistka w dziale współpracy z zagranicą Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu, a w późniejszym okresie dyrektor tegoż wydawnictwa,  (rozbijała dwie butelki szampana: jedną na rufie, a drugą na dziobie, gdyż statek budowano metodą połówkową; butelka na rufie rozbiła się dopiero przy drugim odbiciu od burty).

Masowiec, dowodzony przez kpt. Jerzego Niemca, wypłynął 6 października 1987 r. z Gdańska do Rotterdamu – powrócił do tego portu 14 lutego 1988 r., zamykając pętlę okołoziemską. Statek był przeznaczony do przewozu węgla, rudy, fosforytów i ziarna luzem we wszystkich strefach klimatycznych z wyjątkiem subarktycznych.

20 maja 1998 r. statek zmienił nazwę na LAKE ANNA i został zarejestrowany pod banderą Wysp Marshalla.

Fotografie autorstwa Mariusza Czułczyńskiego z uroczystego podniesienia bandery przechowywane są w Dziale Dokumentów Życia Społecznego (sygnatura f-2763).

Oprac. Katarzyna Podolec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.