Kobieta w kinie i w plakacie

Z kolekcji plakatów Działu Dokumentów Życia Społecznego.

Kobieta w kinie miała już różne odsłony.

Prócz  ozdobnika wielkiego ekranu, obiektu westchnień lub przedmiotu pożądania, jej historia uchwycona w kadrze potrafiła na długo zapaść w pamięć. Jak choćby scena ucieczki na krze lodowej zbliżającej się do wodospadu głównej bohaterki niemego filmu z 1920 roku Męczennicy miłości zagranej przez Lillian Gish.

W kinie współczesnym wystarczy chociażby wspomnieć Mabel Longhetti filmową Kobietę pod presją zagraną przez Genę Rowlans czy Erin Brockovich z Julią Roberts w roli tytułowej.

Kolekcja plakatów filmowych w Dziale Dokumentów Życia Społecznego mieści w sobie prace artystów takich jak Eryk Lipiński, Lech Majewski, Wiesław Wałkuski czy Jakub Erol. Wśród nich znaleźć można prace nawiązujące swoją treścią i sposobem wyrazu do sztuki filmowej. Dobrze zaprojektowany plakat stawał się nie tylko zapowiedzią filmu, często zmuszał do myślenia, do szukania klucza, którym można byłoby się posłużyć w interpretacji danego tytułu.

 

Wybór i opracowanie plakatów: Barbara Otfinowska i Iwona Zygmuntowicz.

Tekst: Barbara Otfinowska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dokumenty Życia Społecznego, Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.