Kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Ossolineum

Zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa – wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Odbędzie się ona w dniach 14-15.09.2019.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich bierze w nich udział już po raz trzeci. Tym razem zapraszamy na wydarzenie pn. „Zrób to sam” podczas którego zaprezentujemy tablicę z plakietkami, przypinkami i nalepkami autorstwa Eugeniusza Geta Stankiewicza i Michała Kasprowskiego, pochodzącą ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Ul. Szewska 37, Refektarz

14 września, godzina 12.00- 15.00

15 września, godzina 12.00-15.00

Wstęp wolny!

Zaprezentowana zostanie tablica zawierająca 217 plakietek, przypinek i nalepek zaprojektowanych przez Eugeniusza Geta Stankiewicza z różnorodnych imprez kulturalnych we Wrocławiu i w Polsce, głównie z lat 1974-1976. Stanowiły one miniatury plakatów promujących te imprezy. Noszone przez ich uczestników pozwalały identyfikować się z daną grupą, określać przynależność do grona fanów. Przypinki, znaczki i nalepki były bardzo popularne w latach 60. i 70 XX wieku. Jednocześnie były tanie i proste w zastosowaniu. Get wielokrotnie podkreślał, że nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską. Bardzo cenił pracę i wykonanie ręczne własnych pomysłów. Cenił też użytkowość sztuki. Ważni byli dla niego również odbiorcy wszystkich małych form sztuki.

Tablica, fotografia ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Ossolineum

Instalację tworzy drewniana tablica, składana w formie dyptyku o wymiarach 100 x 100 cm, z różnorodnymi przypinkami. Wykonawcą instalacji jest Michał Kasprowski. Na co dzień znajduje się ona w Dziale Dokumentów Życia Społecznego, mieszczącym się w budynku Ossolineum na wrocławskich Sołtysowicach. Europejskie Dni Dziedzictwa to okazja, żeby zobaczyć ją w centrum Wrocławia i posłuchać o niezwykłej kolekcji, stanowiącej unikalny dokument środowiska wrocławskiej awangardy lat 60. i 70., gdy życie kulturalne koncentrowało się głównie w studenckich klubach, będących miejscem dla działalności teatrów, grup literackich, plastyków, wydawnictw, festiwali. To niepowtarzalny pod względem formy i treści artystyczny dokument,  odzwierciedlający bogatą historię Wrocławia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.