Zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa – wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Odbędzie się ona w dniach 14-15.09.2019.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich bierze w nich udział już po raz trzeci. Tym razem zapraszamy na wydarzenie pn. „Zrób to sam” podczas którego zaprezentujemy tablicę z plakietkami, przypinkami i nalepkami autorstwa Eugeniusza Geta Stankiewicza i Michała Kasprowskiego, pochodzącą ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Ul. Szewska 37, Refektarz
14 września, godzina 12.00- 15.00
15 września, godzina 12.00-15.00
Wstęp wolny!
Zaprezentowana zostanie tablica zawierająca 217 plakietek, przypinek i nalepek zaprojektowanych przez Eugeniusza Geta Stankiewicza z różnorodnych imprez kulturalnych we Wrocławiu i w Polsce, głównie z lat 1974-1976. Stanowiły one miniatury plakatów promujących te imprezy. Noszone przez ich uczestników pozwalały identyfikować się z daną grupą, określać przynależność do grona fanów. Przypinki, znaczki i nalepki były bardzo popularne w latach 60. i 70 XX wieku. Jednocześnie były tanie i proste w zastosowaniu. Get wielokrotnie podkreślał, że nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską. Bardzo cenił pracę i wykonanie ręczne własnych pomysłów. Cenił też użytkowość sztuki. Ważni byli dla niego również odbiorcy wszystkich małych form sztuki.
Instalację tworzy drewniana tablica, składana w formie dyptyku o wymiarach 100 x 100 cm, z różnorodnymi przypinkami. Wykonawcą instalacji jest Michał Kasprowski. Na co dzień znajduje się ona w Dziale Dokumentów Życia Społecznego, mieszczącym się w budynku Ossolineum na wrocławskich Sołtysowicach. Europejskie Dni Dziedzictwa to okazja, żeby zobaczyć ją w centrum Wrocławia i posłuchać o niezwykłej kolekcji, stanowiącej unikalny dokument środowiska wrocławskiej awangardy lat 60. i 70., gdy życie kulturalne koncentrowało się głównie w studenckich klubach, będących miejscem dla działalności teatrów, grup literackich, plastyków, wydawnictw, festiwali. To niepowtarzalny pod względem formy i treści artystyczny dokument, odzwierciedlający bogatą historię Wrocławia.