Kolejny wykład z cyklu „Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia” – 14.11.2019

14.11.2019 o godz. 18:00 zapraszamy do Refektarza Ossolineum na kolejny wykład z cyklu „Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”. Tym razem proponujemy interesujące zagadnienia związane z filmem, które podczas prelekcji pt. „Mistrzowie kina amerykańskiego – mistrzowie plakatu polskiego” przedstawi dr Liliana Nawrot-Łakomiec z Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO.

W latach 60/80 XX wieku film był jedną z nielicznych form sztuki, która przenikała do Polski z Zachodu. Filmy amerykańskie z szerokim obszarem tematycznym fascynowały odmiennością, specyficznymi ujęciami zagadnień, scenerią, muzyką. W czasach, kiedy nie było internetu, a telewizja miała najwyżej dwa kanały, jedyną graficzną informacją opowiadającą o filmie był plakat.

Polscy mistrzowie plakatu, pomimo trudnego społecznie i politycznie dla Polski czasu, zdecydowali się w swoich pracach zmierzyć z przesłaniami filmowymi amerykańskich twórców. Nie mieli jednak do dyspozycji wzorców innych plakatów, czy też recenzji. Artyści tworzyli prawie bez świadomości, że tworzą nową jakość, która niedługo stanie się znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Były to początki artystycznego fenomenu nazwanego Polską Szkołą Plakatu, która stała inspiracją dla wielu późniejszych twórców.

W Dziale Dokumentów Życia Społecznego ZNiO zostało zgromadzonych wiele cennych plakatów polskich mistrzów, takich jak Jakub Erol, Andrzej Pągowski, Waldemar Świerzy, czy Edward Lutczyn. Dokonano wyboru plakatów najbardziej reprezentatywnych dla kina amerykańskiego, które jednocześnie pokazują różnorodność stylów przedstawiania i interpretacji polskich mistrzów plakatu.

dr Liliana Nawrot-Łakomiec – Dział Dokumentów Życia Społecznego ZNiO

Wykłady Ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.