Historia Piwnicy Świdnickiej – zdjęcia z wykładu

10 października 2019 odbył się kolejny wykład z cyklu Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia. Nosił on tytuł: Miejsce nie tylko świdnickiego piwa. Historia Piwnicy Świdnickiej w ossolińskich dokumentach życia społecznego. Wykład wygłosiła dr Barbara Otfinowska z Działu Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zdj. Katarzyna Podolec

Godnym uwagi miejscem we Wrocławiu, które jeszcze do niedawna, bo do 29 grudnia 2017 roku, tętniło życiem i to nie tylko gastronomicznym, ale i kulturalnym jest Piwnica Świdnicka. Nazwa średniowiecznej piwiarni nie jest przypadkowa. Pochodzi od dolnośląskiego miasta, z którego przywożono jęczmienne piwo. To właśnie w Świdnicy istniały głęboko bijące źródła ze znakomitą wodą, któremu piwo zawdzięczało swój wyjątkowy smak. Wiele osób może nie wiedzieć, że ta najstarsza średniowieczna piwiarnia wrocławska (działająca w latach 1273-2017), znajdująca się w Rynku, w piwnicach Starego Ratusza była jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych w mieście. Przez lata działał w niej Klub Młodzież Pracującej ZMS Piwnica Świdnicka. Organizowano tutaj koncerty, bale karnawałowe oraz spotkania autorskie. Swoje miejsce miały w Piwnicy znane nie tylko w kraju, ale na całym świecie Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Działała sala kinowa oraz galerie artystyczne. Atrakcyjne architektonicznie wnętrza były też wykorzystywane do filmów realizowanych we Wrocławiu. Dział Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich posiada w swoich zbiorach bogate materiały rejestrujące to, co przez lata działo się w Piwnicy Świdnickiej. Niewątpliwie warto odkryć to miejsce na nowo i przedstawić je szerszej publiczności. dr Barbara Otfinowska

Wstęp wolny!

Wykłady Ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Dokumenty Życia Społecznego, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.