Kolekcja 59 listów Rafała Wojaczka trafiła do Ossolineum

9 lipca 2019 r. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dyrektor Adolf Juzwenko podpisali akt notarialny (w obecności notariusza) na mocy którego miasto przekazało w darze Ossolineum 59 listów Rafał Wojaczka, zakupionych wcześniej od córki poety Dagmary Janus oraz od przyjaciółki i powierniczki poety  Stefanii Cisek. W uroczystości wzięli również udział Jerzy Pietraszek dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia oraz kierownik Działu Rękopisów Elżbieta Ostromęcka.

 

W Dziale Rękopisów Ossolineum przechowywana jest spuścizna poety zakupiona w l. 80 XX w. od Andrzeja Wojaczka. Zbiór ciągle uzupełniany, w latach 90 XX w. powiększył się o listy i dziennik Teresy Ziomber, a także korespondencję, którą m.in. przekazał w darze znakomity poeta i aktor Bogusław Kierc. Archiwum składa się z papierów osobistych, autografów i maszynopisów wierszy ze zbiorków Sezon, Inna bajka, Nieskończona krucjata i innych. Bogata korespondencja to ponad 200 listów od różnych osób, instytucji i wydawnictw. Archiwum wraz z nowo przekazaną  korespondencją stanowi istotne źródło do badań nad biografią i twórczością Rafała Wojaczka. Autora trudnego, o niesłychanej wrażliwości, która doprowadziła w rezultacie do tragicznej, samobójczej śmierci jakże młodego człowieka i dojrzałego twórcy.

Tak pisał o sobie: „ Urodziłem się w 1945 r. Chodziłem do szkół, dorastałem po bibliotekach, dworcach kolejowych, domach cudzych i mniej cudzych, po barach lepszej i gorszej kategorii po jeszcze innych miejscach… Niekiedy umierałem i wtedy z drugiej strony życia mówiłem  do was:  a ku ku. Wystarczy?”.

 

fot. Andrzej Solnica

 

fot. Andrzej Solnica

fot. Andrzej Solnica

fot. Andrzej Solnica

fot. Andrzej Solnica

fot. Andrzej Solnica

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.