Koncert „Mickiewicz/Zalewska — Ballady i romanse” w Impart Centrum

Mickiewicz/Zalewska — Ballady i romanse

Koncert „Mickiewicz/Zalewska — Ballady i romanse” w Impart Centrum

W sobotę 17 czerwca o godz. 19:00 we wrocławskim Impart Centrum odbędzie się koncert „Mickiewicz/Zalewska — Ballady i romanse”, którego współorganizatorem jest Ossolineum.

Projekt „Mickiewicz/Zalewska. Ballady i romanse” jest syntezą twórczości jednego z najwybitniejszych poetów polskich Adama Mickiewicza i sztuki współczesnej kompozytorki Marty Zalewskiej. Artystka postanowiła połączyć dobrze znaną wszystkim poezję ze swoją autorską muzyką wokalno-instrumentalną łączącą brzmienia gitarowe, folkowe oraz muzykę dawną.

Marta Zalewska jest z wykształcenia skrzypaczką. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, ma w swym dorobku 3 płyty solowe w tym tegoroczny album „Jestem”. W projekcie sięgnęła nie tylko po znane w Polsce dzieła Adama Mickiewicza. Poszukiwania artystki dotarły aż do pierwodruków z XIX wieku oraz tomików, w których znajdują się dziś mniej popularne lub wręcz zupełnie zakurzone już wiersze. Jej interpretacje inspirują słuchaczy do indywidualnego zagłębienia się także w tę zapomnianą twórczość poety. Jednocześnie projekt  zachowując oryginalne słowo twórcy, w niczym nie przypomina popularnych obecnie nowoczesnych odsłon poezji Mickiewicza, które są bardzo często parafrazą jego dzieł, wierszami napisanymi od nowa, współczesnym językiem. Marcie udało się zachować oryginał,  bez ani jednej zmiany w treści – i okazało się, że dzieła wieszcza z powodzeniem mogą funkcjonować jako teksty piosenek, poruszające tematy egzystencjalne wciąż aktualne i bliskie współczesnym odbiorcom.

Do projektu Marta zaprosiła wybitnych instrumentalistów rockowych i jazzowych, z którymi współpracuje także w autorskim zespole. Razem z nimi artystka postanowiła przełamać barierę archaicznego podejścia do genialnych dzieł Mickiewicza, komponując do nich muzykę rockowo-folkową, tylko w niektórych fragmentach nawiązującą historycznie. Gościem specjalnym projektu jest młody polsko-ukraiński zespół Zazula, specjalizujący się w śpiewie białym, który sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc ze wspólnoty polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.

Cztery utwory Mickiewicza  w interpretacji Zalewskiej zostały zaprezentowane na KFPP w Opolu ’22. Artyści premierowo wykonali pełnowymiarowy już program oparty na twórczości wieszcza w Wilnie, gdzie w koncercie udział wzięli także zagraniczni goście. Koncert był transmitowany przez kilka stacji telewizyjnych i spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności. W reportażach kulturalnych nagrywanych po koncercie, widzowie – niezależnie od wieku – podkreślali wartość projektu, zwracając szczególną uwagę głównie na świeże i bezpretensjonalne podejście Marty Zalewskiej do twórczości Adama Mickiewicza.

Szczegóły i bilety:

„Mickiewicz/Zalewska. Ballady i romanse” – koncert

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.