Konferencja „Polsce swobodny dać świt…”

W dniu 20 stycznia 2018 w zakładzie Narodowym im. Ossolińskich odbędzie się konferencja „Polsce swobodny dać świt…” Wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości. Spotkanie organizowane jest przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundację Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego i inauguruje we Wrocławiu obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem spotkania będzie przede wszystkim ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana będzie w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem. Tytuł konferencji to fragment pieśni „Naprzód drużyno strzelecka” („Hymn strzelecki”).

Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zwieńczeniem dnia obrad będzie okolicznościowy (biletowany) koncert w Narodowym Forum Muzyki , podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. utwory z repertuaru J. I. Paderewskiego – wybitnego męża stanu zasłużonego dla polskiej niepodległości oraz znakomitego kompozytora i pianisty koncertującego w latach 1891 oraz 1901 również i we wrocławskiej Nowej Giełdzie (ob. Gwardia), w interpretacji wybitnego pianisty młodego pokolenia Szymona Nehringa.

Konferencja rozpocznie się 20 stycznia (sobota) o godz. 10:00.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji w serwisie Facebook oraz na stronie Niepodlegla.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.