Konkurs dla Czytelników Biblioteki ZNiO

Dla pierwszych czterech osób z ważnymi kartami bibliotecznymi mamy cztery podwójne wejściówki na prapremierowy pokaz cyfrowo zrekonstruowanego Pana Tadeusza w reż. Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r.

Pokaz odbędzie się w Kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 9 listopada (piątek) o godz. 19.00 w sali numer 6. O przyznaniu biletów decyduje kolejność zgłoszeń!

Prosimy o przesłanie maila z danymi kontaktowymi oraz numerem karty bibliotecznej na adres: katarzyna.mlynczak@znio.pl


Cyfrowo zrekonstruowany Pan Tadeusz Ryszarda Ordyńskiego w Kinie Helios Nowe Horyzonty

Legendarną ekranizację epopei Adama Mickiewicza z 1928 roku będzie można obejrzeć w Kinie Helios Nowe Horyzonty w piątek 9 listopada o godzinie 19.00 w sali nr 6. To niezwykła okazja, żeby zobaczyć zrekonstruowaną cyfrowo, dłuższą, pełniejszą wersję arcydzieła Ryszarda Ordyńskiego.

Premiera filmu miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 84 latach, 9 listopada 2012 roku w kinie „Iluzjon” w Warszawie odbędzie się uroczysta re-premiera filmu z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. Na ekrany kin trafi zrekonstruowana w technologii 4K pierwsza filmowa wersja epopei narodowej, zilustrowana współcześnie skomponowaną muzyką Tadeusza Woźniaka. Tego samego dnia będzie można obejrzeć film w kinie „Helios Nowe Horyzonty”. Pokaz filmu poprzedzi transmisja z warszawskiej uroczystości.

Wszystkie zachowane fragmenty filmu pochodzące z rożnych kopii zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną, jak najpełniejszą wersję oraz poddane obróbce cyfrowej. Dzięki temu dotychczasowy 42-minutowy fragment został uzupełniony o sceny nieznane powojennej publiczności. Dodatkowo filmowi przywrócono oryginalny wygląd. Obecnie projekcja Pan Tadeusza trwa nieco ponad dwie godziny. Cyfrowa rekonstrukcja Pana Tadeusza przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 roku, a realizowana jest w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 18 zł (ulgowy) do nabycia online: www.heliosnh.pl i w kasach kina.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.