Konopnicka i czasopismo „Świt”

Maria Konopnicka znana jest przede wszystkim ze swojej działalności literackiej, jako autorka „Roty” oraz noweli i poezji dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj dla odmiany chcielibyśmy skupić się na jej działalności redakcyjnej w czasopiśmie „Świt”.

Pierwszy numer czasopisma ukazał się 1 kwietnia (20 marca) 1884 roku. Formalnym redaktorem nowego tygodnika dla kobiet był S. Lewental, jednak faktyczną osobą odpowiedzialną za redakcję była Maria Konopnicka. Od strony kompozycyjnej „Świt” przypominał strukturą znane i popularne czasopismo z tego okresu – „Bluszcz”. Każdy numer rozpoczynał się tekstem publicystycznym, następnie zamieszczano publikacje typowe dla magazynów kobiecych takie jak: felietony, korespondencje, czy fragment dzieła literackiego. Regularnie pojawiały się teksty literackie i wychowawcze, a jako dodatek zamieszczano porady dotyczące mody (wraz z rycinami), porady gospodarskie lub odcinek powieściowy. Fakt iż redaktorką działu literackiego była Konopnicka sprawił, że tygodnik mógł się pochwalić listą bardzo znanych i cenionych współpracowników. Do stałego grona osób związanych ze „Świtem” należeli m. in.: Eliza Orzeszkowa, Józef Ignacy Kraszewski, Michał Bałucki, Teodor Tomasz Jeż. Artykuły społeczne i naukowe pisali Piotr Chmielowski, Paulina Reinschmidt, Waleria Marrené.

Konopnicka starała się unikać na łamach „Świtu” radykalnych haseł, jednocześnie jednak obalała stereotypy dotyczące roli kobiety. Chciała nakłonić czytelniczki do samodzielnego podejmowania decyzji o swojej przyszłości i przeznaczeniu. Największą uwagę poświęcała postulatom dotyczącym umożliwienia dziewczętom nauki gimnazjalnej, a w konsekwencji studiowania na uczelniach wyższych. Często argumentowała, iż wykształcenie nie koliduje z posiadaniem rodziny, a wręcz „przysparza ogółowi głów myślących i rąk umiejących pracować”.

Postępowe myśli zawarte w „Świcie” niestety nie przypadły do gustu ówczesnym czytelniczkom. Ostatni numer tygodnika ukazał się w 17 (29) marca 1887.

Sygnatura ossolińska: 294.905

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.